Zamknij

Jest unijna strategia na rzecz leków na COVID-19. Znamy szczegóły

06.05.2021 17:42
Pool AFP/Associated Press/East News
fot. Pool AFP/Associated Press/East News

Unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides zaprezentowała w Brukseli nową strategię na rzecz leków na COVID-19. Jakie zmiany czekają nas na jesieni?

- Szczepionki ratują życie, ale nie są jeszcze w stanie wyeliminować COVID-19. Musimy skupić się na leczeniu, aby ograniczyć potrzebę hospitalizacji, przyspieszyć czas powrotu do zdrowia i zmniejszyć śmiertelność. Pacjenci w Europie i na całym świecie powinni mieć dostęp do światowej klasy leków na COVID-19 - oznajmiła unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides. I poinformowała, że na horyzoncie widać aż pięć nowych terapii.

Lek na COVID-19

Obecnie jedynym oficjalnie zatwierdzonym lekiem na COVID-19 jest remdesivir - hamujący namnażanie się wirusa. Podaje się go w drugim, pełnoobjawowym stadium COVID-19, żeby zahamować rozwój choroby. Gdy remdesiviru brakuje, chorzy dostają osocze ozdrowieńców, choć ostatnie badania wykazały niedużą skuteczność tej terapii.

W drugim stadium COVID-19, w leczeniu wspomagającym, stosuje się również deksametazon - kortykosteroid hamujący rozwój tzw. burzy cytokinowej, czyli nadmiernej reakcji układu odpornościowego na infekcję. Na tym etapie podaje się również heparynę drobnocząsteczkową - mającą działanie przeciwzakrzepowe.

Gdy dojdzie do rozwoju "burzy cytokinowej", traci sens podawanie remdesiviru i innych leków przeciwwirusowych. Do hamowania nadczynności układu immunologicznego w Polsce stosowany jest tocilizumab (inhibitor receptorów interleukiny-6), choć nie ma go w zaleceniach innych towarzystw naukowych.

Po roku pandemii koronawirusa wciąż brakuje jednak skutecznego leku na COVID-19. Teraz ma się to zmienić.

Strategia UE na rzecz leków

- Do października opracujemy i zatwierdzimy trzy nowe skuteczne środki terapeutyczne przeciwko COVID-19, które mogą zmienić przebieg tej choroby. Zainwestujemy w badania naukowe i innowacje, będziemy identyfikować nowe obiecujące leki, zwiększymy zdolności produkcyjne i będziemy wspierać równy dostęp - zapowiedziała w Brukseli Stella Kyriakides.

Unijna komisarz ds. zdrowia przypomniała, że Europejska Agencja Leków (EMA) prowadzi już przyśpieszoną ocenę (rolling review) trzech środków terapeutycznych na COVID-19. Poinformowała też, że do końca roku możliwe jest zatwierdzenie kolejnych dwóch leków.

W unijnej strategii na rzecz leków przeciwko COVID-19 przewidziano m.in. 90 mln euro na badania naukowe i rozwój.

Źródło: PAP