Jerzy Stuhr dziękuje żonie za wsparcie w chorobie. Akcja „List do opiekuna”

Monika Piorun
25.05.2018 12:36
Jerzy i Barbara Stuhr, akcja list do opiekuna, Kampania Żywienie Medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą
fot. listdoopiekuna.pl

Bez pomocy bliskich wielu ciężko chorych pacjentów nie byłoby w stanie podjąć skutecznej walki o zdrowie. Ich rola jest bezcenna. Wdzięczność za ich poświęcenie można okazać włączając się do niezwykłej akcji, do udziału w której zachęcają Barbara i Jerzy Stuhrowie.

Diagnoza – nowotwór (lub każda inna poważna choroba) paraliżuje nie tylko samego pacjenta. Zwykle musi się z nią zmierzyć cała rodzina – mąż, żona, dzieci, rodzice czy rodzeństwo. Podjęcie leczenia często wywraca do góry nogami życie całej rodziny. Wymaga reorganizacji dotychczasowego planu dnia, nierzadko nawet rezygnacji z pracy lub ograniczenia części obowiązków zawodowych, by móc się poświęcić opiece. 

Opiekun chorego – cichy bohater walki o zdrowie

Z badania „Opiekunowie osób chorych neurologicznie i onkologicznie” przeprowadzonego w ramach kampanii edukacyjnejŻywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” wynika, że prawie 70 proc. osób sprawujących opiekę nad chorymi członkami rodziny musiało ograniczyć życie towarzyskie, co trzecia osoba musiała zaś w tym celu zmienić tryb pracy lub nauki. Czuwają nad chorymi w szpitalu, towarzyszą im podczas badań, przygotowują dla nich specjalne posiłki, dbają o ich komfort fizyczny i psychiczny, a także starają się, by mieli wszystko, co niezbędne w trakcie trudnej i bolesnej terapii. Ich rola jest bezcenna.

Doskonale zdaje sobie sprawę z tego legenda polskiego kina – aktor Jerzy Stuhr, który kilka lat temu musiał zmierzyć się z rakiem krtani, a wcześniej z poważnymi problemami kardiologicznymi. Wielokrotnie podkreślał, że udało się mu wyzdrowieć tylko dzięki wsparciu rodziny. Teraz kiedy udało się mu powrócić do dawnej aktywności, razem z żoną chętnie angażuje się w kampanie, które zwracają uwagę na problemy, jakich doświadczają zarówno pacjenci onkologiczni, jak i ich bliscy.

List w podzięce za opiekę podczas ciężkiej choroby

Barbara i Jerzy Stuhrowie wraz z osobami, które pokonały nowotwór lub przeszły udar mózguJoanną Zieleniewską oraz Tomaszem Ciepłym – wzięli udział niezwykłej akcji zachęcającej do napisania specjalnego „Listu do opiekuna” i okazania w ten sposób wdzięczności osobom, bez których pokonanie choroby często byłoby dużo trudniejsze lub wręcz niemożliwe.

Akcja „List do opiekuna” ma na celu podziękowanie wszystkim osobom, które na co dzień opiekują się chorymi – prawdziwym cichym bohaterom, których wysiłek często jest niedoceniany. Wystarczy wejść na stronę kampanii i napisać kilka słów wdzięczności za bezcenną pomoc podczas trudnych zmagań z chorobą. Wszystkie nadesłane listy staną się elementem wystawy, którą zaplanowano na wrzesień 2018 roku w ramach kampanii edukacyjnej podnoszącej świadomość na temat roli żywienia medycznego w procesie leczenia, której inicjatorem jest Nutricia Medyczna.

Bezinteresowna pomoc, bezcenne wsparcie

Jednym z ambasadorów akcji jest prof. Jerzy Stuhr, który nigdy nie ukrywał, że podczas walki z rakiem krtani jego małżonka była dla niego ogromnym wsparciem, dlatego bardzo się cieszy z udziału w kampanii:

Mogłem wreszcie podziękować mojej żonie głośno i publicznie. I to zostanie – dzięki magicznej sztuce filmu będzie na zawsze dla naszych wnuków i ich rówieśników świadectwem poświęcenia, lojalności, miłości. 

– Myślę, że ten spot przyniesie wiele wzruszenia i radości opiekunom, bo wyrażona wdzięczność buduje poczucie szczęścia i wiarę w sens i moc sprawczą opiekuńczych działań – dodaje Barbara Stuhr.

Zrzut ekranu 2018-05-25 o 10.23.32

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

______

zdrowie.radiozet.pl/π