Jemen: Liczba ofiar epidemii cholery wzrosła do 180

Monika Piorun
15.05.2017 19:25
Jemen: Liczba ofiar epidemii cholery wzrosła do 180
fot. MOHAMMED HUWAIS/East News

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ogłosił, że epidemia cholery zabiła od końca kwietnia w Jemenie 180 osób. Wcześniej ministerstwo zdrowia powołane przez szyickich rebeliantów Huti podało, że w stolicy kraju - Sanie - zmarło 115 osób.

W ogarniętym wojną Jemenie zakażonych cholerą może być już ponad 11 tys. ludzi. W niedzielę samozwańcze władze wprowadziły w stolicy stan wyjątkowy i zaapelowały o międzynarodową pomoc z powodu epidemii.

Epidemia w cieniu kryzysu

Jemen jest pogrążony w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego. Jednak jego władza jest w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) i Al-Kaida.

Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska, by zwalczać Huti, którzy kontrolują Sanę oraz terytoria na północy i zachodzie kraju.

W wyniku wojny zginęło ponad 10 tys. osób. Konflikt niszczy również państwowy system ochrony zdrowia i system sanitarny. Większości pracowników sektora publicznego nie jest wypłacane wynagrodzenie.

Apel o międzynarodową pomoc chorym

Służby komunalne strajkują, a ulice w Sanie są pełne śmieci. Zła sytuacja panuje też w szpitalach, które zmagają się z problemami z zaopatrzeniem i personelem.

Cholera to ostra bakteryjna choroba przewodu pokarmowego wywoływana przez spożycie skażonej wody i jedzenia, objawiająca się m.in. silną biegunką. W ciągu zaledwie kilku godzin może doprowadzić do śmierci z odwodnienia. Szczególnie narażone są niedożywione dzieci poniżej piątego roku życia.

epa05964310
fot. PAP/EPA/YAHJA ARHAB

______

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π