Jak się pozbyć kamieni nerkowych? Wystarczy przejazd kolejką górską w Disneylandzie!

Monika Piorun
28.09.2016 15:27
Jak się pozbyć kamieni nerkowych? Wystarczy przejazd kolejką górską w Disneylandzie!
fot. Jazda kolejką górską w Disneylandzie pomaga redukować kamienie nerkowe

Takiego wpływu na zdrowie przejażdżki na roller coasterze w Parkach Rozrywki Walta Disneya chyba nikt się nie spodziewał. Naukowcom z Uniwersytetu Stanowego Michigan udało się wykazać, że jazda dostępną tam kolejką górską może być bardzo pomocna dla osób cierpiących na kamicę nerkową. Jak to możliwe?

Do tej pory sądzono, że wizyta w Disneylandzie wiąże się tylko z dobrą zabawą i ewentualnie podniesieniem poziomu adrenaliny. Okazuje się jednak, że może niezwykle przydać się osobom, które cierpią przez kamienie nerkowe.

Kiedy dwaj amerykańscy naukowcy - David Wartinger oraz Marc Mitchell - usłyszeli o pacjencie, który twierdził, że udało mu się pozbyć aż 3 kamieni nerkowych po tym jak odbył trzy rundy kolejką wysokogórską w jednym z Parków Rozrywki Walta Disneya, postanowili sprawdzić, czy jest to możliwe.

Niestety określenie, czy to prawda, czy raczej zwykły przypadek wcale nie było proste. Na szczęście niezwykle skuteczny w tym przypadku okazał się nowy wynalazek - drukarka 3D.

Kamienie nerkowe zamiast złota z Dzikiego Zachodu

tokio
fot. Tokio Disneyland

Badacze wypełnili trójwymiarowy model organu przeciętnej wielkości kamieniami nerkowymi oraz moczem, a następnie umieścili go w specjalnym plecaku, który przez 20 rund jeździł kolejką górską w Parku Disneya, stylizowaną na tę samą, jaką jeździli dawni poszukiwacze złota z Dzikiego Zachodu.

Największy wpływ na to, czy udało się pozbyć kamieni miało to, w której części kolejki była umieszczona atrapa ludzkiego organu.

Najlepsze efekty udało się osiągnąć zamieszczając sztuczną nerkę w ostatnich wagonikach w tylnej części kolejki. Przy zbyt dużej prędkości kamienie jednak zupełnie nie zmieniały swojego położenia.

Terapia w Parku Disneya?

Na łamach "The Journal of the American Osteopathic Association" David Wartinger przekonuje pacjentów, że choć nie mogą mieć stuprocentowej pewności, że zwykła przejażdżka na roller coasterze pozwoli wszystkim w takim samym stopniu pozbyć się problemów z kamicą nerkową, to jednak dla 300 tysięcy chorych borykających się z tą dolegliwością w samych tylko Stanach Zjednoczonych, może to być całkiem przydatny, nowy rodzaj terapii.

Jeżeli macie kamienie nerkowe, a poza tym jesteście zdrowi i spełniacie 

wymagania umożliwiające jazdę kolejką, powinniście jej spróbować.

To z pewnością tańsza alternatywa dla opieki zdrowotnej.

Dr David Wartinger, Michigan State University

Skorzystalibyście z przejażdżki kolejką wysokogórską, by pozbyć się kamieni nerkowych?

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π