Jaskra może nagle odebrać Ci wzrok! Bezpłatne badania w całej Polsce

Monika Piorun
09.03.2018 11:47
Jaskra: Bezpłatne badania w ramach Światowego Tygodnia Jaskry
fot. Lisa Fotios/pixaby.com/CC0 Public Domain

Choć jaskra to problem 800 tys. Polaków, to tylko połowa z nich jest świadoma choroby. Reszta nie zdaje sobie sprawy z tego, co im grozi. W ramach Światowego Tygodnia Jaskry od 11 do 17 marca będzie można wykonać bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry w 60 placówkach na terenie całego kraju.

Jaskra, nazywana czasami „cichym złodziejem wzroku” to druga najczęstsza (po zaćmie) przyczyna utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jaskra jest znacznie groźniejsza od zaćmy, ponieważ utrata wzroku jest w jej przypadku nieodwracalna. Jest schorzeniem prowadzącym do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Efektem jest stopniowe ograniczenie pola widzenia, obniżenie ostrości wzroku, a następnie trwała utrata wzroku.

800 tys. Polaków ma jaskrę, ale połowa o niej nie wie

W Polsce problem jaskry może dotyczyć 800 tysięcy osób, przy czym tylko połowa została zdiagnozowana (są to głównie kobiety). Może zachorować każdy, bez względu na wiek. Aż w 90 proc. przypadków choroba przebiega bez widocznych dolegliwości.

Tylko wczesna diagnoza jaskry może pomóc ocalić wzrok. Dlatego tak ważne są regularne badania. Każdy powinien przynajmniej raz w roku przejść pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka nawet co 6 miesięcy - czytamy w materiałach prasowych Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Prof. Bożena Romanowska-Dixon, Kierownik Oddziału Klinicznego Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego tłumaczy, że:

Gdy pacjent zaczyna zauważać, że z jego wzrokiem dzieje się coś niedobrego, często choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium. W Polsce aż 70 proc. przypadków jaskry wykrywana jest zbyt późno, by uratować widzenie, nawet przy intensywnym leczeniu.

Problem jaskry dotyczy każdego, bez względu na wiek

Prof. Jacek Szaflik, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Okulistycznego dodaje, że:

Na jaskrę może zachorować każdy, bez względu na wiek. Należy jednak pamiętać, że są osoby szczególnie narażone.

Do czynników ryzyka zachorowania na jaskrę należą m.in.

 • podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP),
 • krótkowzroczność,
 • rodzinne występowanie jaskry,
 • choroby układu sercowo-naczyniowego (zaburzenia rytmu serca czy nadciśnienie tętnicze),
 • bardzo niskie ciśnienie tętnicze.

Dr hab. n. med. Anna Kamińska, przewodnicząca Sekcji Jaskry Polskiego Towarzystwa Okulistycznego tłumaczy z kolei, że brak podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP) nie wyklucza jednak występowania jaskry:

Nawet 50 proc. pacjentów z uszkodzeniem jaskrowym ma ciśnienie wewnątrzgałkowe utrzymujące się poniżej 22 mmHg - czyli w normie. Dlatego diagnozując pacjenta z podejrzeniem jaskry w wywiadzie należy zawsze badać dno oka i grubość rogówki

W jaki sposób powstaje jaskra? Pierwsze objawy

 • Stale wytwarzana w oku i niezbędna do jego funkcjonowania ciecz wodnista opuszcza gałkę oczną i przenika do krwioobiegu w miejscu nazywanym kątem przesączania.
 • Jeśli odpływ jest blokowany, wzrasta ciśnienie wewnątrzgałkowe i dochodzi do ucisku na nerw wzrokowy.
 • Ucisk doprowadza do niszczenia włókien nerwowych i zaniku nerwu wzrokowego. W większości przypadków ucisk ten wzrasta powoli, ale w około 10 proc. może mieć gwałtowny przebieg i objawiać się:

- bólem głowy,

- nudnościami,

- wymiotami,

- pogorszeniem widzenia.

Gdzie można bezpłatnie zbadać, czy grozi nam jaskra?

Aby wykonać bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry, w ramach akcji „Polscy okuliści kontra jaskra”, można się zgłaszać do wybranych gabinetów okulistycznych między 11 a 17 marca. Lista placówek (64 placówki z 38 miast).

Przeczytaj: Lista gabinetów, w których można wykonać bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry

Zrzut ekranu 2018-03-09 o 10.04.59 1

Akcję wspiera Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO), Sekcja Jaskry PTO oraz Polski Związek Niewidomych. Z badań – po wcześniejszej telefonicznej rezerwacji - skorzystać mogą wszyscy ci, którzy nie odwiedzili okulisty przez ostatni rok i nie mają zdiagnozowanej jaskry. Nie będzie wymagane skierowanie do okulisty.

Podobnie jak w roku ubiegłym wszyscy chętni, którzy zgłoszą się do wyznaczonych placówek będą mieli wykonany:

 •  pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
 • badanie dna oka,
 • badanie grubości rogówki.

W przypadku wykrycia niepokojących objawów, każdy z pacjentów zostanie objęty specjalistyczną opieką.

Zagłosuj

Jak często badasz swój wzrok?

Liczba głosów:

Metody leczenia jaskry

Jak wyjaśnił prof. Szaflik, jaskrę można leczyć:

 • farmakologicznie,
 • laserowo,
 • operacyjnie.

We wczesnym stadium zwykle stosuje się leki, jednak długotrwałe leczenie farmakologiczne pogarsza wyniki operacji chirurgicznych. Zabiegi te polegają na wprowadzeniu do oka miniaturowych drenów, udrażnianiu przepływu płynu w oku czy hamowaniu jego produkcji. W Polsce na przeszkodzie ich szerokiemu stosowaniu stoją wysokie koszty. 

Polscy okuliści kontra jaskra” to akcja zainicjowana i realizowana przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) oraz Sekcję Jaskry PTO, przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych. 

Zrzut ekranu 2018-03-09 o 10.03.41 1

źródło: Światowy Tydzień Jaskry, PAP, Instytut Oka, tydzienjaskry.pto.com.pl

_____

zdrowie.radiozet.pl/π