Zamknij

Jaskra może nagle odebrać Ci wzrok! Bezpłatne badania w całej Polsce

Monika Piorun
09.03.2018 11:47
Jaskra: Bezpłatne badania w ramach Światowego Tygodnia Jaskry
fot. Lisa Fotios/pixaby.com/CC0 Public Domain

Choć jaskra to problem 800 tys. Polaków, to tylko połowa z nich jest świadoma choroby. Reszta nie zdaje sobie sprawy z tego, co im grozi. W ramach Światowego Tygodnia Jaskry od 11 do 17 marca będzie można wykonać bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry w 60 placówkach na terenie całego kraju.

Jaskra, nazywana czasami „cichym złodziejem wzroku” to druga najczęstsza (po zaćmie) przyczyna utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jaskra jest znacznie groźniejsza od zaćmy, ponieważ utrata wzroku jest w jej przypadku nieodwracalna. Jest schorzeniem prowadzącym do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Efektem jest stopniowe ograniczenie pola widzenia, obniżenie ostrości wzroku, a następnie trwała utrata wzroku.

Zobacz także

800 tys. Polaków ma jaskrę, ale połowa o niej nie wie

W Polsce problem jaskry może dotyczyć 800 tysięcy osób, przy czym tylko połowa została zdiagnozowana (są to głównie kobiety). Może zachorować każdy, bez względu na wiek. Aż w 90 proc. przypadków choroba przebiega bez widocznych dolegliwości.

Tylko wczesna diagnoza jaskry może pomóc ocalić wzrok. Dlatego tak ważne są regularne badania. Każdy powinien przynajmniej raz w roku przejść pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka nawet co 6 miesięcy - czytamy w materiałach prasowych Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Prof. Bożena Romanowska-Dixon, Kierownik Oddziału Klinicznego Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego tłumaczy, że:

Gdy pacjent zaczyna zauważać, że z jego wzrokiem dzieje się coś niedobrego, często choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium. W Polsce aż 70 proc. przypadków jaskry wykrywana jest zbyt późno, by uratować widzenie, nawet przy intensywnym leczeniu.

Zobacz także

Problem jaskry dotyczy każdego, bez względu na wiek

Prof. Jacek Szaflik, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Okulistycznego dodaje, że:

Na jaskrę może zachorować każdy, bez względu na wiek. Należy jednak pamiętać, że są osoby szczególnie narażone.

Do czynników ryzyka zachorowania na jaskrę należą m.in.

 • podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP),
 • krótkowzroczność,
 • rodzinne występowanie jaskry,
 • choroby układu sercowo-naczyniowego (zaburzenia rytmu serca czy nadciśnienie tętnicze),
 • bardzo niskie ciśnienie tętnicze.

Dr hab. n. med. Anna Kamińska, przewodnicząca Sekcji Jaskry Polskiego Towarzystwa Okulistycznego tłumaczy z kolei, że brak podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP) nie wyklucza jednak występowania jaskry:

Nawet 50 proc. pacjentów z uszkodzeniem jaskrowym ma ciśnienie wewnątrzgałkowe utrzymujące się poniżej 22 mmHg - czyli w normie. Dlatego diagnozując pacjenta z podejrzeniem jaskry w wywiadzie należy zawsze badać dno oka i grubość rogówki

W jaki sposób powstaje jaskra? Pierwsze objawy

 • Stale wytwarzana w oku i niezbędna do jego funkcjonowania ciecz wodnista opuszcza gałkę oczną i przenika do krwioobiegu w miejscu nazywanym kątem przesączania.
 • Jeśli odpływ jest blokowany, wzrasta ciśnienie wewnątrzgałkowe i dochodzi do ucisku na nerw wzrokowy.
 • Ucisk doprowadza do niszczenia włókien nerwowych i zaniku nerwu wzrokowego. W większości przypadków ucisk ten wzrasta powoli, ale w około 10 proc. może mieć gwałtowny przebieg i objawiać się:

- bólem głowy,

- nudnościami,

- wymiotami,

- pogorszeniem widzenia.

Zobacz także

Gdzie można bezpłatnie zbadać, czy grozi nam jaskra?

Aby wykonać bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry, w ramach akcji „Polscy okuliści kontra jaskra”, można się zgłaszać do wybranych gabinetów okulistycznych między 11 a 17 marca. Lista placówek (64 placówki z 38 miast).

Przeczytaj: Lista gabinetów, w których można wykonać bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry

Zrzut ekranu 2018-03-09 o 10.04.59 1

Akcję wspiera Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO), Sekcja Jaskry PTO oraz Polski Związek Niewidomych. Z badań – po wcześniejszej telefonicznej rezerwacji - skorzystać mogą wszyscy ci, którzy nie odwiedzili okulisty przez ostatni rok i nie mają zdiagnozowanej jaskry. Nie będzie wymagane skierowanie do okulisty.

Podobnie jak w roku ubiegłym wszyscy chętni, którzy zgłoszą się do wyznaczonych placówek będą mieli wykonany:

 •  pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
 • badanie dna oka,
 • badanie grubości rogówki.

W przypadku wykrycia niepokojących objawów, każdy z pacjentów zostanie objęty specjalistyczną opieką.

Zobacz także

Zagłosuj

Jak często badasz swój wzrok?

Liczba głosów:

Metody leczenia jaskry

Jak wyjaśnił prof. Szaflik, jaskrę można leczyć:

 • farmakologicznie,
 • laserowo,
 • operacyjnie.

We wczesnym stadium zwykle stosuje się leki, jednak długotrwałe leczenie farmakologiczne pogarsza wyniki operacji chirurgicznych. Zabiegi te polegają na wprowadzeniu do oka miniaturowych drenów, udrażnianiu przepływu płynu w oku czy hamowaniu jego produkcji. W Polsce na przeszkodzie ich szerokiemu stosowaniu stoją wysokie koszty. 

Zobacz także

Polscy okuliści kontra jaskra” to akcja zainicjowana i realizowana przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) oraz Sekcję Jaskry PTO, przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych. 

Zrzut ekranu 2018-03-09 o 10.03.41 1
źródło: Światowy Tydzień Jaskry, PAP, Instytut Oka, tydzienjaskry.pto.com.pl

_____

zdrowie.radiozet.pl/π