Japończycy wyhodowali kury znoszące jajka, w których są... leki!

Monika Piorun
11.10.2017 11:57
Japończycy wyhodowali kury znoszące jajka, w których są... leki!
fot. pixaby.com/CC0 Public Domain

Przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć inżynierii genetycznej Japończykom udało się stworzyć kury, które znoszą jaja zawierające interferon beta (IFN-β) - pomocny m.in. w leczeniu stwardnienia rozsianego, nowotworów skóry czy WZW. Takie rozwiązanie może pomóc obniżyć cenę tego preparatu aż o 90 proc. a zawarty w jajkach leczniczy składnik ma szansę być lepiej przyswajalny dla pacjentów.

Farmaceutyczna "kura znosząca złote jajka"?

Pomysł, który jest dosłownie "kurą znoszącą złote jajka", wpadł do głowy naukowcom z National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST) w regionie Kansai. Japończycy zmodyfikowali genetycznie zarodki kurczaków, w taki sposób, by już na etapie komórkowym były zdolne do produkowania interferonu beta - rodzaju białka, które możne być wykorzystywane w leczeniu wielu chorób (m.in. stwardnienia rozsianego, wirusowego zapalenia wątroby czy różnych rodzajów nowotworów). Następnie przenieśli je do jajek i stworzyli za ich pomocą kury dziedziczące geny, dzięki którym znoszone przez nich jaja zawierają interferon beta (IFN-β).

Dwa w jednym: jajko + lek

Ze względu na surowe przepisy farmaceutyczne dotyczące zagranicznych leków cena tego preparatu w Japonii jest bardzo wysoka. Za zaledwie kilka mikrogramów trzeba zapłacić ok. 100 tys. jenów (ok. 888 dolarów/3,2 tys. zł). Między innymi dlatego japońscy badacze postanowili wyprodukować lek w niestandardowy sposób.

Japońskie jajka... mądrzejsze od kury!

Do tej pory udało się im wyhodować 3 kury, które każdego dnia znoszą jajka z interferonem. Firmy farmaceutyczne już ustawiają się w kolejce po wykorzystanie nietypowej metody produkcji leku, jaką udało się z powodzeniem zastosować naukowcom z AIST.

Badacze szacują, że opracowana przez nich technologia pozwoli na ograniczenie kosztów wytworzenia interferonu aż o 90 proc. Według nich nowa metoda tworzenia leku jest warta jedynie 10 proc. aktualnej ceny.

Na razie nie wiadomo, kiedy japońskie jajka zawierające farmaceutyki będą dostępne na rynku.

źródło: Phys.org

Zagłosuj

Lek czy jajko? W jakiej postaci wolałbyś przyjmować środki farmaceutyczne?

Liczba głosów:

Zobacz także

_____

zdrowie.radiozet.pl/π