Janina Ochojska ma raka piersi. Apeluje o regularne robienie badań

17.04.2019 09:33
Janina Ochojska ma raka piersi
fot. Twitter Janina Ochojska

Za pośrednictwem Twittera Janina Ochojska poinformowała, że zachorowała na raka piersi. Prezes Polskiej Akcji Humanitarnej wyjawiła, że ostatni raz badała się trzy lata temu. Zaapelowała o regularne wykonywanie badań.

 „Mam Wam wszystkim coś ważnego do powiedzenia” – napisała Janina Ochojska na Twitterze. Prezes Polskiej Akcji Humanitarnej zamieściła krótki film, w którym poinformowała, że zachorowała na raka piersi.

Apel Janiny Ochojskiej

– Kilka dni temu dowiedziałam się, że choruję na raka piersi. To ogromna rewolucja w moim życiu – powiedziała Janina Ochojska w filmie zamieszczonym na Twitterze. Zaznaczyła jednak, że nie zamierza rezygnować z kandydowania do Parlamentu Europejskiego.

Janina Ochojska wyjawiła, że nie badała się przez trzy lata. „Apeluję do wszystkich kobiet, żeby badały się jak najczęściej” – powiedziała szefowa PAH.

Rak piersi – badania

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce, stanowi aż 20 proc. wszystkich zachorowań na raka. W przypadku raka piersi badaniem przesiewowym jest mammografia. W Polsce finansowana jest ona z funduszy Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych – badanie przeprowadzane jest co 24 miesiące u kobiet w wieku 50-69 lat. U kobiet poniżej 40. roku życia lepszą metodą diagnostyczną jest USG. W przypadku kobiet z podejrzeniem dziedzicznego raka piersi, jako badanie przesiewowe stosuje się mammografię rezonansu magnetycznego.

Ważnym elementem procesu wczesnego wykrywania raka piersi jest samobadanie piersi. Badanie piersi należy wykonywać regularnie, najlepiej w tej samej fazie cyklu, tj. 2-3 dni po miesiączce, by wykluczyć nadwrażliwość brodawek i tkliwość piersi. Kobiety po menopauzie lub niemiesiączkujące powinny wybrać sobie jeden dzień w miesiącu na badanie.

Dowiedz się więcej: PORADNIK: Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi?

Najczęstsze objawy raka piersi to m.in.:

  • wyczuwalny guz;
  • zmiana wielkości i kształtu piersi;
  • wciągnięcie brodawki sutkowej;
  • jednostronny wyciek z brodawki sutkowej (surowiczy lub surowiczo-krwisty);
  • wgłębienie skóry, zaczerwienienia, napięta skóra;
  • ból piersi;
  • powiększenie pachowych węzłów chłonnych;
  • owrzodzenie skóry;
  • obrzęknięta, pomarańczowa skóra, przypominająca „skórkę pomarańczy”.

Źródło: Twitter Janina Ochojska, zwrotnikraka.pl