Zamknij

Czystość wody w polskich kąpieliskach. Działa specjalny serwis GIS-u

09.06.2022 10:31

Sezon kąpielowy w Polsce oficjalnie zaczyna się z początkiem czerwca, choć duża część kąpielisk otwiera się dopiero w lipcu. Dzięki serwisowi kąpieliskowemu prowadzonemu przez Główny Inspektorat Sanitarny można już sprawdzać w internecie czystość wód w polskich kąpieliskach nad morzem i w głębi lądu.

Czystość wody w polskich kąpieliskach
fot. WOJCIECH STRÓŻYK/REPORTER/East News

Sezon kąpielowy w Polsce rozpoczyna się 1 czerwca i trwa do 30 września. W tym czasie organizatorzy wypoczynku mogą otwierać kąpieliska. W zależności od decyzji właścicieli mogą być one otwarte przez cały sezon albo tylko przez jego część. W serwisie kąpieliskowym można znaleźć wszystkie wyznaczone uchwałami rad gmin kąpieliska, które zostały zgłoszone do GIS.

Gdzie sprawdzić jakość wody w kąpieliskach?

Planując wypoczynek nad wodą, warto sprawdzić czystość wody w kąpieliskach morskich i śródlądowych w Polsce. Woda z kąpielisk badana jest przez Państwową Inspekcję Sanitarną, a wyniki badań można łatwo sprawdzić w internecie w Serwisie Kąpieliskowym. Wystarczy wyszukać nazwę kąpieliska w wygodnej wyszukiwarce.

Dla każdego ze zgłoszonych kąpielisk można znaleźć informacje dotyczące:

  • jakości wody
  • infrastruktury kąpieliska
  • warunków panujących na kąpielisku
  • klasyfikacji i profilu kąpieliska.

Na stronie dostępne są również informacje organizacyjne, raporty i wyniki badań.

Jakie parametry wody są badane?

Woda w miejscach przeznaczonych do kąpieli jest monitorowana pod kątem przekroczonych poziomów zanieczyszczenia mikrobiologicznego (Escherichia coli, enterokoki) oraz obecności w wodzie zakwitu sinic (smugi, kożuch, piana), rozmnożenia się makroalg lub fitoplanktonu morskiego. Badania obejmują także kontrole innych zanieczyszczeń, takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma oraz inne odpady.

Badania odbywają się zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Próbki pobierane są najwcześniej 10 dni prze otwarciem danego kąpieliska, a potem co najmniej raz w miesiącu w ciągu trwania całego sezonu. Zwykle są to w sumie 3-4 badania wody w sezonie.

W razie przekroczenia dopuszczalnych parametrów wody GIS wydaje zakaz kąpieli. Przywrócenie możliwości bezpiecznego kąpania następuje po wykonaniu kolejnego badania wody, które wykaże odpowiednią jej czystość.

Źródło: GIS / sk.gis.gov.pl / PAP