Jaki kolor skóry uznaje się za "normalny"? Skandal w Wielkiej Brytanii

Monika Piorun
26.06.2017 16:20
Jaki kolor skóry uznaje się za "normalny"? Skandal w Wielkiej Brytanii
fot. Luis Louro/East News

Brytyjska sieć aptek Boots UK umieściła w swoich sklepach plakat informujący o rodzajach filtrów przeciwsłonecznych w kremach do opalania. Falę oburzenia klientów wzbudziło uznanie białej skóry za "typ normalny".

Jaka skóra jest dla Brytyjczyków "normalna"? Okazuje się, że przyjęcie za normę białego koloru skóry może być uznane za przejaw rasizmu.

Tak uznali klienci zszokowani faktem, że pośród kilku typów skóry: wrażliwej, jasnej, oliwkowej, śniadej ("brązowej") i czarnej za "normalną" przyjęto skórę białą.

Oburzeni tym faktem tłumaczyli, że taka klasyfikacja sugeruje, że wszystkie pozostałe kolory skóry odbiegają od "białej" normy.

Jeszcze więcej złości wzbudziły rady dotyczące stosowania kremów z niskimi filtrami przeciwsłonecznymi dla osób o ciemniejszej skórze, które podobnie jak osoby o jasnej karnacji również są narażone np. na czerniaka i zmiany nowotworowe wywołane działaniem promieni UV.

Rzecznik aptek Boots UK przeprosił wszystkich, którzy poczuli się dotknięci takim schematem i wyjaśnił, że plakat nie miał na celu obrażania ludzi ze względu na ich rasę i kolor skóry. Dziękując internautom za zwrócenie uwagi na tę kwestię obiecał, że takie incydenty nie powinny się powtórzyć.

źródło: independent.co.uk

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że biały kolor skóry może być uznawany za normalny?

Liczba głosów:

________

zdrowie.radiozet.pl/π