Jak wyglądałby człowiek, który przetrwałby każdy wypadek drogowy?

Monika Piorun
24.07.2016 23:01
Jak wyglądałby człowiek, który przetrwałby każdy wypadek drogowy?
fot. Humanoid Graham to wspólne dzieło chirurgów, artystów i ekspertów od transportu, którzy zaprojektowali model człowieka, którego ciało byłoby odporne na wypadki

Jak nie złamać karku podczas wypadku? Wystarczy, że nasze ciało będzie pozbawione szyi. Jak to możliwe? Zespół australijskich ekspertów na zlecenie australijskiej Komisji Transportu w stanie Wiktora stworzył wyjątkowy model humanoida, którego ciało według obliczeń naukowców jest odporne na wszelkie niebezpieczeństwa podczas jazdy samochodem.

Jeśli człowiek wyglądałby jak ludzik z reklamy opon Michelin, mógłby się nie bać jeździć nawet po polskich drogach, przynajmniej według założeń australijskiej Komisji Transportu. Skąd taki pomysł?

Wspólny wysiłek specjalistów z różnych dziedzin - od chirurgów urazowych po artystów rzeźbiarzy - zaowocował hipotetyczną wizją ludzkiego rozwoju, zaprojektowanego w taki sposób, by idealnie dopasować się do wszystkich okoliczności, które mogą nam zagrozić podczas podróżowania samochodem.

Ekspertom udało się stworzyć humanoida o imieniu Graham, który zostanie zaprezentowany w formie interaktywnej rzeźby 8 sierpnia w gmachu Biblioteki Publicznej Stanu Wiktoria w Australii. Dzięki zastosowaniu systemu rzeczywistości rozszerzonej (Augmental Reality) widzowie będą mogli prześledzić historię powstania tego niezwykłego projektu, a po zbliżeniu elektronicznych gadżetów do ciała mutanta poznać wszystkie szczegóły dotyczące idealnych parametrów zapewniających nam nieśmiertelność podczas kraks drogowych.

Przeczytaj: Rzeczywistość rozszerzona w aplikacjach niezbędnych podczas podróży

- Proces ewolucji aut jest szybszy niż ewolucja ludzkiego ciała, które nie jest w stanie przystosować się do pokonywania niebezpieczeństw na drodze i być odpornym na różne scenariusze wypadków komunikacyjnych - tłumaczy dr David Logan z Uniwersytetu Monash, który pracował nad stworzeniem Grahama razem z chirurgiem urazowym Christianem Kefiledem ze Szpitala Królewskiego w Melbourne oraz znaną rzeźbiarką Patricią Piccinini.

sculpture
fot.meetgraham.com.au

W ramach akcji promującej bezpieczeństwo na drogach przeanalizowano szereg najpoważniejszych zagrożeń komunikacyjnych i potencjalnych obrażeń, które możemy ponieść podczas jazdy samochodem i na tej podstawie opracowano model ludzkiego ciała, które byłoby idealnie dopasowane do wszelkich niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Co zainspirowało ekspertów do stworzenia niezwykłego dzieła w postaci humanoida Grahama?

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Człowiek guma - sposób na wypadki komunikacyjne

Jak powinniśmy wyglądać, żeby wyjść bez szwanku nawet z najpoważniejszych kraks? Okazuje się, że powinniśmy nie mieć karku, co sprawiłoby, że nasze ciało byłoby giętkie i elastyczne, skóra musiałaby być zbudowana z o wiele większej ilości tkanki tłuszczowej okalającej zarówno nasze uszy, nos, jak i żebra, a klatka piersiowa służyć za rodzaj poduszki powietrznej, przez co trzeba by było pogodzić się z nadmiarową ilością sutków. Nogi zaś byłyby wyposażone w dodatkowe stawy, a kolana wyginałyby się w dowolnym kierunku.

sculpture2
fot. meetgraham.com.au

Miejmy nadzieję, że niezwykły model humanoida przyczyni się do opracowania nowych rozwiązań, które producenci samochodów będą mogli wykorzystać podczas tworzenia nowych aut. Czas pokaże, na ile okaże się to skuteczne.

Poznajcie historię Grahama, którego ciało może pomóc lepiej przystosować samochody do tego, by podczas wypadków ginęło mniej ludzi!

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Skóra humanoida o imieniu Graham jest dużo grubsza niż skóra człowieka, dzięki czemu może wyjść bez szwanku z każdego wypadku na drodze.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Nogi Grahama są zostały wyposażone w dodatkowe stawy, a kolana mogą się obracać w taki sposób, że nie można odnieść żadnych obrażeń podczas wypadków.

tac02
fot. meetgraham.com.au

Jeśli myśleliście, że zostanie supermenem wymaga super atrakcyjnego ciała, to się trochę myliliście...

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π