Jak wygląda najstarszy przodek człowieka? Tego nikt się nie spodziewał

Monika Piorun
01.02.2017 17:08
Jak wygląda najstarszy przodek człowieka? Tego nikt się nie spodziewał
fot. Jak wygląda najstarszy przodek człowieka? Tego nikt się nie spodziewał

W Chinach znaleziono szczątki najstarszego dotychczas poznanego praprzodka ludzi, czyli mikroskopijnego zwierzęcia morskiego z gatunku Saccorhytus coronarius. Wyjątkowo dobrze zachowana skamielina sprzed 540 mln lat jest protoplastą wszystkich kręgowców i rzuca nowe światło na poszczególne etapy naszej ewolucji.

Choć wszystkim wydaje się, że najstarszymi przodkami człowieka byli neandertalczycy, to ostatnie odkrycie może zmienić fałszywe przekonania, które narosły w dotychczas znanej nam historii ludzkości.

Zobacz także

Międzynarodowy zespół naukowców z Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Chin natrafili na istotę będącą wspólnym przodkiem wszystkich wtóroustych, których ewolucja doprowadziła do powstania ryb a w dalszej kolejności m.in. człowieka.

Jeszcze nigdy w historii naszej cywilizacji nie udało się odkryć tak starych szczątków. Najcenniejsze znane nam dotąd okazy mają około 30 mln lat mniej niż Saccorhytus coronarius.

To właśnie tym morskim mikroskopijnym żyjątkom, które mierzyły zaledwie 1 mm, zawdzięczamy symetryczną budowę. Istoty te egzystowały na dnie morza, były pokryte cienką, elastyczną skórą oraz mięśniami.

Zobacz także

Co ciekawe - w ich ciele wykształcił się jedynie jeden otwór, za pomocą którego musiały spożywać oraz wydalać pokarm. Ich usta pełniły więc jednocześnie rolę odbytu. Prawdopodobnie odżywiały się pochłaniając pożywienie zdobyte od innych stworzeń a zamiast pływać jednostajnym torem - wiły się za pomocą lekkich skurczów, którym mogło podlegać ich ciało. 

Odcisk tych niezwykłych stworzeń został znaleziony na morskim wapieniu w środkowej części Chin w prowincji Shaanxi, gdzie w okresie kambru było płytkie morze. 

Prof. Degan Shu z Uniwersytetu Północno-Zachodniego w Chinach w rozmowie z BBC wyjaśnia:

Saccorhytus coronarius dają nam unikalne spojrzenie na pierwsze etapy ewolucji,

 która doprowadziła do powstania ryb, a w dalszym etapie ludzi.

Jak wyglądał praprzodek człowieka? Dzięki niezwykłej skamielinie odkrytej w Chinach możemy wiedzieć więcej na temat genezy naszego gatunku

człowiek pra
Zrzut ekranu 2017-02-01 o 16.31.13
fot. Cambridge University

Spodziewaliście się, że tak może wyglądać praprzodek człowieka?

____

zdrowie.radiozet.pl/Nature/BBC/π