Jak szybko przenoszą się zarazki? Ciekawy eksperyment [film]

30.03.2020
Aktualizacja: 30.03.2020 12:30
Zarazki widoczne w promieniach UV
fot. Youtube

Dlaczego izolacja społeczna i restrykcyjne przestrzeganie zasad higieny osobistej w dobie pandemii koronawirusa jest tak ważne? Pokazuje to eksperyment przeprowadzony przez Marka Robera, byłego inżyniera NASA, youtubera. Nagrany przez niego materiał odtworzono już prawie 12 mln razy. 

Mark Rober postanowił pokazać, jak łatwo przenoszą się drobnoustroje, gdy nie przestrzegamy środków ostrożności, tj. nie zachowujemy zalecanej odległości, zasad higieny osobistej oraz nie sprzątamy powierzchni, z którymi mamy często styczność.
Do tego doświadczenia zaangażował grupę uczniów ze szkoły podstawowej oraz ich nauczycielkę, a także klasę szkolną, którą na potrzeby doświadczenia dokładnie sprzątnięto (m.in. umyto wszystkie blaty, przedmioty etc.). Stan czystości sprawdzono, korzystając z lampy UV.

Następnie Mark Rober posypał proszkiem Glo GERM (preparat wykorzystywany m.in. do nauki właściwego mycia rąk) dłonie jednego z uczniów oraz nauczycielki. Proszek ten jest niewidoczny gołym okiem, jednak staje się widoczny pod wpływem promieni UV. Kobieta, witając dzieci w progu klasy, podała dłonie tylko trójce z nich. Z pozostałymi przywitała się bezdotykowo.

Po całym dniu zajęć Mark Rober sprawdził lampą UV, gdzie znajduje się proszek Glo GERM. Okazało się, że był on WSZĘDZIE. Na biurkach szkolnych, na podłodze, na telefonach, umywalkach, twarzach, ubraniach... Jednak nie wszystkie te powierzchnie dotykała nauczycielka czy wyznaczony do eksperymentu uczeń.

Zobacz całość doświadczenia:

Jaki jest przekaz tego eksperymentu? Mark Rober mówi: "Jeśli czegoś nie widzicie, to nie znaczy, że tego nie ma. Drobnoustroje są wokół nas, ale ich nie widzimy. Gdyby było inaczej, bylibyśmy wszyscy ostrożniejsi i nie chorowalibyśmy".

To doświadczenie jest niezwykle ważne w dobie pandemii koronawirusa, bo uświadamia nam, że wprowadzone zasady izolacji społecznej (kwarantanny) oraz restrykcyjne zasady higieny osobistej mają sens. Dlatego:

  • Bądź ostrożny w kontaktach z innymi osobami, zachowaj odpowiedni dystans.
  • Myj dokładnie dłonie i nadgarstki, co najmniej 30-sekund, a następnie dokładnie je zdezynfekuj.
  • Często czyść powierzchnie, których dotykasz ty lub z którymi mają kontakt twoi najbliżsi.
  • Pamiętaj o częstym czyszczeniu telefonu, nie korzystaj z niego, gdy spożywasz posiłki.
  • Staraj się nie dotykać dłońmi twarzy (ust, oczy, nosa, ucha). Jeśli musisz to zrobić, dokładnie umyj dłonie!

Bądź na bieżąco, sprawdzaj najnowsze dane dotyczące zachorowań na koronawirusa. Aktualny raport znajdziesz tutaj.

Źródło: YouTube