Zamknij

Jak przekroczyć granicę UE ze zwierzakiem? Ważne informacje

09.05.2022 10:35
Jak przekroczyć granicę ze zwierzakiem? Aktualne zasady
fot. EastNews

Uproszczone zasady przewożenia zwierząt przez granicę UE, które były wprowadzone na początku wojny, nie obowiązują już we wszystkich europejskich krajach. Jakie są aktualne wytyczne? Zobacz, co należy wiedzieć, przekraczając granicę z pupilem. 

Z objętej wojną Ukrainy razem z ludźmi uciekają też zwierzęta. O ile na samym początku przewożenie czworonogów było bardzo ułatwione przez Głównego Inspektora Sanitarnego, obecnie obowiązują dawne zasady. O czym należy pamiętać? Aktualne zasady:

Zwierzę musi być odpowiednio zidentyfikowane

Psy, koty i fretki powinny posiadać mikroczip wszczepiony zgodnie z wymogami technicznymi (lub czytelny tatuaż, jeżeli został on wykonany przed 3 lipca 2011 r.)

Obowiązkowe szczepienie przeciwko wściekliźnie

Opiekun musi mieć przy sobie zaświadczenie o wszystkich aktualnych szczepieniach. Data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data wprowadzenia mikroczipu zwierzęcia. Ważne: jeśli szczepienie przeciw wściekliźnie wykonywane jest po raz pierwszy, jego ważność uzyskuje się po upływie trzech tygodni. Jeżeli zwierzę nie jest zaszczepione, należy zgłosić to straży granicznej. W Polsce zwierzęta z Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej szczepionki przeciw wściekliźnie.
Opiekun zobowiązany jest też przedstawić aktualny wynik badania serologicznego przeciwciał przeciwko wściekliźnie.

Niezbędne dokumenty

Europejski paszport dla zwierząt domowych jest dokumentem sporządzonym według standardowego wzoru UE. Jest niezbędny do podróżowania między państwami UE. Jeśli zwierzę podróżuje w towarzystwie osoby, która nie jest jej codziennym opiekunem, należy przedstawić upoważnienie potwierdzający niehandlowy charakter przemieszczania się.
Szczegółowe informacje na temat podróżowania ze zwierzętami znajdziesz TUTAJ.

Źródło: gov.pl, europa.eu