BĄDŹ BLISKO – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Aleksandra Supryn
18.02.2016 12:54
BĄDŹ BLISKO – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
fot. Jak poradzić sobie z depresją bliskiej osoby? Forum Przeciw Depresji

Z depresją zmaga się aż 1,5 mln Polaków, z czego większość z nich to młode osoby w wieku 20-40 lat. Niestety, brak zrozumienia oraz edukacji prowadzi do wielu nieporozumień, które nie pomagają cierpiącym na nią ludziom. Jak możemy im zatem pomóc?

23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, którego symbolem jest stokrotka. W związku z tym organizowana jest już X kampania społeczno-edukacyjna Forum Przeciwko Depresji, której celem jest pokazanie Polakom na czym polega depresja oraz pomoc zarówno osobom chorym, jak i ich bliskim.

W tym roku hasło kampanii brzmi „BĄDŹ BLISKO w depresji”.

Jak pomóc osobie chorej na depresję?

Najważniejsze jest uświadomienie sobie, że depresja to choroba, nie fanaberia. Rady w stylu „weź się w garść” albo „też jestem czasem smutny” mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Depresja to choroba spowodowana zmianami, które zachodzą w mózgu, a nie nudą, zblazowaniem czy brakiem motywacji i lenistwem. Zmiany te uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Pacjenci cierpiący na nią, nie są w stanie pracować, cieszyć się i utrzymywać kontaktów z innymi ludźmi. Statystyki pokazują również, że myśli samobójcze ma aż 40-80 proc. z nich.

Co można zrobić więc, gdy bliska Ci osoba zmaga się z depresją?

Być blisko to być empatycznym

Spróbuj zrozumieć osobę chorą na depresję. Wysłuchaj ją, zaakceptuj to, co mówi i nigdy nie bagatelizuj. Traktuj ją z powagą i troską. Nigdy nie myśl też, że to jedynie chwilowy stan obniżenia nastroju.

Być blisko to rozumieć chorobę

Bardzo ważne jest pogłębienie swojej wiedzy na temat depresji. Jeśli ktoś z Twoich bliskich cierpi na depresję, nie możesz opierać się tylko na ogólnikach i banałach.

Poczytaj o objawach i naucz się je rozpoznawać. Pamiętaj jednak, że nie każdy chory przechodzi depresję tak samo.

Być blisko to zapewnić leczenie

Aby osoba chora mogła wyjść z depresji, konieczne jest odpowiednie leczenie. Najbardziej skuteczne jest połączenie psychoterapii i środków farmakologicznych. Trzeba mieć jednak świadomość, że depresja to nie grypa i proces leczenia jest długotrwały. Pierwsze efekty da się zauważyć dopiero po 2-4 tygodniach terapii, natomiast leki przyjmuje się zazwyczaj przez pół roku. Leczenie depresji to jednak proces skomplikowany i u każdego pacjenta może przebiegać inaczej.

Forum Przeciwko Depresji

Kampania Forum Przeciwko Depresji rozpocznie się 23 lutego, a zakończy 8 marca.

W jej ramach będą prowadzone akcje, które mają pomóc osobom chorym oraz ich bliskim. Będzie można m.in. uczestniczyć w wykładach edukacyjnych, które przyniosą odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat depresji.

W ramach kampanii będzie działał również Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji (22 594 91 00), pod którym będzie dyżurował lekarz psychiatra. Zostanie także uruchomiony dyżur psychologa.

Porad oraz wsparcia będzie można szukać również na czacie ze specjalistą lub na forum moderowanym przez lekarza psychiatrę, które będą dostępne na stronie Kampanii.

Więcej informacji znajdziesz na facebooku oraz na www.forumprzeciwdepresji.pl.

___

ZdrowoBardzo / PAP / AS