Proloterapia - sposób na kontuzje sportowe w czasie Euro 2016

Monika Piorun
08.06.2016 18:35
Proloterapia - sposób na kontuzje sportowe w czasie Euro 2016
fot. Proloterapia pozwala leczyć urazy sportowe bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych operacji, co może pomóc piłkarzom na Mistrzostwach Europy we Francji

Proloterapia to nowoczesna metoda leczenia, która pozwala na zredukowanie bólu i wyleczenie urazów bez konieczności operacji. Czy pomoże naszym piłkarzom pokonać kontuzje podczas Euro 2016?

Po tym, jak Kamil Grosicki nabawił się kontuzji podczas meczu z Litwą, cała Polska kibicuje mu w leczeniu urazu skokowego. Przy tej okazji warto przyjrzeć się bliżej proloterapii, czyli stosowanej często wśród sportowców metodzie pozwalającej na bezoperacyjne leczenie różnego typu obrażeń ciała.

Dzięki ogromnemu postępowi w medycynie, coraz rzadziej zmusza się pacjentów do wykonywania skomplikowanych operacji chirurgicznych.

Zaawansowane metody diagnostyczne pozwalają już na stosowanie mniej inwazyjnych sposobów na poradzenie sobie z urazami bez konieczności przeprowadzania ryzykownych zabiegów, które wymuszają długotrwałą rehabilitację.

W przypadku proloterapii odpowiedź immunologiczna organizmu w miejscu uszkodzenia trwa przeciętnie od dwóch do czterech tygodni. Nic dziwnego, że ma to ogromne znaczenie dla wszystkich, którzy uprawiają wyczynowo sport.

Na czym polega proloterapia?

fot. evidencesportandspinal.com

Sukces tej metody polega głównie na tym, że stymuluje samoleczenie wspomagając naturalne procesy samoregeneracji organizmu. Dodatkowo niemal natychmiast przynosi ulgę w bólu i dociera do samego źródła cierpienia, umożliwiając jego całkowite wyleczenie.

Jest też dużo tańsza od innych metod. Po wstrzyknięciu w zapalne miejsce specjalnego roztworu, doprowadza w wyniku szoku osmotycznego do pobudzenia produkcji kolagenu, co ma wpływ na stymulację naturalnych mechanizmów samoleczenia organizmu.

W skład wstrzykiwanych substancji wchodzą głównie osocze bogatopłytkowe, mieszanki witaminowo-ziołowe, stymulator keratyny zwany dekstrozą, P2G, czyli związki fenolu, gliceryny i glukozy, a także stężony roztwór soli. Proloterapia stosowana jest standardowo do leczenia urazów ścięgien, więzadeł, stawów oraz mięśni.

Ponadto metoda ta nie jest obciążona dotkliwymi skutkami ubocznymi. Najczęściej pacjenci skarżą się na ewentualny ból lub drętwienie w miejscu, w którym robiony jest zastrzyk. Stosunkowo rzadko dochodzi do reakcji alergicznych, a trwałe uszkodzenie nerwów odnotowywane jest raz na ponad 60 tysięcy przypadków.

Co można wyleczyć za pomocą proloterapii:

 • urazy stawu skokowego
 • uszkodzenia oraz patologie w obrębie ścięgien i wiązadeł stawu kolanowego
 • ból stawu rzepkowo-udowego
 • niestabilność łopatki i obojczyka
 • uszkodzenie chrząstki stawu ramiennego
 • nawracające zwichnięcia barku
 • rwa kulszowa
 • przepuklina krążków międzykręgowych
 • zapalenie korzeni nerwowych (radikulopatia)
 • bóle pleców w odcinku lędźwiowym
 • patologie więzadeł i ścięgien stawu biodrowego
 • zespół cieśni nadgarstka
 • łokieć tenisisty/golfisty
 • urazy szyi

(Przeczytaj: Jak sobie poradzić z bólem pleców i karku?)

Inne bezoperacyjne sposoby leczenia stawu skokowego:

Oczywiście w przypadku urazu stawu skokowego zastosowanie proloterapii uzależnione jest od tego, czy wielkość uszkodzenia pozwala na zastosowanie tej metody. W większości przypadków nie ma ograniczeń do użycia tej metody.

Wiskosuplementacja - polega na wstrzyknięciu w miejscu połączeń stawowych kwasu hialuronowego, który stanowi rodzaj lubrykantu i pomaga zredukować ból oraz usprawnić działanie chorego stawu.

Glukozamina - pomaga zregenerować uszkodzenia w obrębie leczonego stawu

Pozytywne efekty w leczeniu urazów stawów można też osiągnąć dzięki połączeniu akupunktury z jadem pszczelim, który umieszczony w miejscu nakłucia może doprowadzać do zredukowania bólu i obrzęków stawowych. Badania wykazują, że już po 4 tygodniach stosowania tej metody można osiągnąć lepsze efekty niż w przypadku klasycznej akupunktury.

Terapie naturalne - najlepsze efekty w przypadku łagodzenia różnego rodzaju urazów stawów można osiągnąć za pomocą Harpagophytum procumbens, czyli zioła zwanego potocznie czarcim pazurem, wyciągu z topoli, kory wierzby, jesionu, a także mieszanek, w których skład wchodzi występująca w papryce kapsaicyna oraz bromelaina, którą zawierają ananasy. W połączeniu z kurkumą sporządzone z nich okłady mogą działać przeciwzapalnie.

Kamilowi Grosickiemu życzymy dużo zdrowia i trzymamy kciuki za wszystkich piłkarzy, którzy zdążyli już odlecieć do Francji na Euro 2016. Powodzenia!

Jak zamierzacie kibicować biało-czerwonym?

__

Redakcja Zdrowo Bardzo/π