Zamknij

Jak dogadać się z dzieckiem? Zapraszamy na otwarte spotkanie z psycholożką Joanną Berendt

Redakcja
01.06.2021 09:08
Rozmowa z dzieckiem
fot. Shutterstock

1 czerwca, w Dzień Dziecka, Radio ZET zaprasza rodziców na webinar poświęcony akceptacji, empatii i zrozumieniu w relacjach z dzieckiem. Jest on organizowany w ramach kampanii społecznej #Razemzawszelepiej, a poprowadzi go psycholożka Joanna Berendt. Otwarte spotkanie online rozpocznie się o godz. 18:30 i będzie dostępne na oficjalnym profilu Radia ZET na Facebooku.

Dziś Radio ZET zaprasza na spotkanie z Joanną Berendt pt. „Jak dogadać się z dzieckiem? Webinar o akceptacji, empatii i zrozumieniu”. Po 18:30 będziemy rozmawiać o tym, jak rozmawiać z dziećmi i dostrzegać ich emocje, czym jest bezpieczny styl przywiązania, gdzie zaczyna się droga do porozumienia z drugą osobą, czym jest empatia w ujęciu NVC, jak działają „zabójcy empatii", czym się różni język statyczny od języka dialogu, jak okazywać sobie empatię i jak pomóc dziecku w powrocie do normalności. Webinar będzie dostępny na profilu Radia ZET na Facebooku. Zapraszamy serdecznie!

O emocjach trzeba rozmawiać

Pandemia wpłynęła negatywnie na kondycję psychiczną dzieci. Jak wynika z raportu „Dzieci w pandemii” przygotowanego przez Difference na zlecenie Radia ZET, co czwarte z nich przyznaje, że stale lub często jest rozzłoszczone, a co piąte odczuwa stałe/częste przygnębienie, osamotnienie czy smutek. Niepokój budzi, jak wiele negatywnych emocji towarzyszyło im w czasie nauki zdalnej i jak często był to dla nich stan permanentny. Spadek samopoczucia u swoich dzieci w tym czasie dostrzegali również rodzice. Częstsze niepożądane reakcje emocjonalne zauważało aż 75% z nich, a według ponad połowy (56%) samopoczucie psychiczne ich dzieci pogorszyło się.

Wykres-s8
fot. Kampania społeczna Razemzawszelepiej

Co ciekawe, niemal wszyscy opiekunowie zadeklarowali, że rozmawiali ze swoimi dziećmi o panującej pandemii i towarzyszących temu emocjach, choć nie wszyscy robili to regularnie. W rozmowach tych często pojawiały się obawy i lęki (o zdrowie bliskich, o przyszłość, sytuację materialną) oraz frustracja (związana z restrykcjami i ograniczeniami).

Wykres-s16
fot. Kampania społeczna Razemzawszelepiej

Niekiedy wsparcie psychologiczne jest potrzebne

Raport „Dzieci w pandemii” pokazał jeszcze jedną istotną rzecz. Korzystanie ze wsparcia psychologicznego dla dziecka jest wciąż mało popularne, niemniej jednak skorzystało z niego już 12% dzieci, a dalsze 20% rodziców rozważa takie działania w przyszłości. Aż 68% rodziców nie zamierza sięgnąć po ten rodzaj wsparcia…

Wykres-s9
fot. Kampania społeczna Razemzawszelepiej

Joanna Berendt to psycholożka i akredytowana coacherka ICF PCC, certyfikowana przez CNVC trenerka Porozumienia bez Przemocy (Nonviolence Communication) oraz mediatorka NVC, trenerka Pozytywnej Neuroplastyczności wg. Ricka Hansona. W tym co robi, zarówno zawodowo, jak i prywatnie, przyświeca jej marzenie o współtworzeniu świata dialogu, gdzie fundamentami są zaufanie, współpraca i wzajemne branie siebie pod uwagę. Współautorka wielu książek dla dzieci i dorosłych o tematyce empatii m.in. "Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii", „Alfabet empatii", „Dogadać się z dzieckiem", „Dogadać się z innymi". Współtwórczyni niekomercyjnej akcji #Widzieć człowieka. Prywatnie mama dwójki nastolatków.