Zamknij

Jak długo koronawirus jest aktywny w organizmie? Ważne odkrycie

14.01.2022
Aktualizacja: 14.01.2022 11:50
Test na obecność koronawirusa
fot. Lukasz Solski/East News

Czy 10 dni kwarantanny to wystarczający czas, by pozbyć się koronawirusa z organizmu? Zdaniem naukowców nie. U prawie co 10. osoby koronawirus SARS-CoV-2 jest aktywny dłużej niż 10 dni.

U 13 proc. osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 patogen ten może być aktywny nawet po 10 dniach kwarantanny – tak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Exeter w Wielkiej Brytanii. Ich zdaniem, ta grupa nadal może być źródłem zakażenia.

Badacze do swoich badań wykorzystali nowy test, który pokazuje, czy wirus SARS-CoV-2 jest aktywny, czy nie. Standardowy test PCR wykrywa jedynie cząstki wirusa, które świadczą o jego obecności w organizmie, ale nie o jego aktywności.

Czy 10 dni kwarantanny wystarczy?

W badaniu wzięło udział 176 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, które zostały przebadane nowym testem. Okazało się, że po 10 dniach izolacji aż 13 procent z nich miało nadal w organizmie aktywnego wirusa. Byli też pacjenci, u których patogen ten pozostawał aktywny przez 68 dni!

– Z medycznego punktu widzenia ci pacjenci niczym się nie wyróżniali – nie mieli żadnych charakterystycznych cech – tłumaczyła prof. Lorna Harries z Uniwersytetu Exeter, jedna z autorek badania i dodała, że jej zdaniem nowy test byłby bardzo przydatny w miejscach, gdzie przebywają ludzie szczególnie narażeni na zakażenie, np. w domach opieki czy w szpitalach.

Gdzie wykonanie testu jest konieczne?

Podobnego zdania jest Merlin Davies z Uniwersytetu Exeter, główny autor badania: – Są miejsca, takie jak domy opieki, gdzie powracający ludzie po przebyciu choroby mogą ciągle zakażać innych, a przez to stanowić poważny problem dla zdrowia publicznego. Dobrze byłoby upewnić się, że osoby przebywające w takich placówkach nie są nosicielami aktywnego wirusa i nie mogą już zakażać innych.

Artykuł z wynikami badań został opublikowany na łamach "International Journal of Infectious Diseases".

Źródło: PAP