Zamknij

Nowy lek na COVID-19 z Izraela ma ponad 90 proc. skuteczności. Jesteśmy bliżej końca pandemii?

06.08.2021
Aktualizacja: 06.08.2021 14:47

EXO-CD24 to nowy izraelski lek na COVID-19, który właśnie przeszedł pomyślnie II fazę badań klinicznych. Chorzy, nawet w ciężkim stanie, zdrowieją już w ciągu pięciu dni od podania preparatu.

Izraelski lek na COVID-19 - 90 proc. skuteczności
fot. Shutterstock

Izraelski lek na COVID-19 o nazwie EXO-CD24 został poddany już II fazie badań. Dzięki niemu wyzdrowiało aż 29 z 30 chorych na SARS-CoV-2, których stan określano jako umiarkowany do ciężkiego. Internetowe wydanie „The Jerusalem Post” donosi, że stało się to w ciągu maksymalnie 5 dni.

EXO-CD24 bez znaczących działań ubocznych

Centrum Medyczne Sourasky w Tel Awiwie opracowało lek, który podano greckim pacjentom z braku wystarczającej liczby odpowiednich przypadków w Izraelu. Ponad 93 proc. spośród 90 chorych w poważnym stanie zostało wypisanych ze szpitali w ciągu pięciu dni, a nawet po krótszym czasie. Drugi etap badań potwierdził zatem wyniki uzyskane w pierwszej fazie przeprowadzonej zimą w Izraelu.

Lek został opracowany przez prof. Nadira Arbera, który poinformował, że „dotąd nie zaobserwowano żadnego znaczącego efektu ubocznego u któregokolwiek z pacjentów”. Profesor Arber zarysował działanie preparatu, określając go jako środek „medycyny precyzyjnej”.

Jak działa izraelski EXO-CD24?

Prof. Nadir Arber wyjaśnił, że główną przyczyną pogorszenia stanu zakażonych wirusem SARS-CoV-2 jest tzw. burza cytokinowa, czyli nadmierna aktywacja układu odpornościowego, który zaczyna atakować zdrowe komórki płuc chorego. Profesor 25 lat pracy zawodowej poświęcił badaniom nad białkiem CD24, które m.in. reguluje mechanizmy odpowiedzialne za burzę cytokin. Nowy lek, EXO-CD24 „pomaga organizmowi odnaleźć równowagę, celując dokładnie w kluczowy problem w trakcie zachorowania na COVID-19, i pozwala uniknąć niepożądanych skutków ubocznych” – tłumaczył Arber.

EXO-CD24 czeka jeszcze ostatnia, III faza badań, w której weźmie udział 155 pacjentów. Dwie trzecie otrzyma lek, a pozostali placebo. Zespół naukowców z Tel Awiwu zakłada zakończenie pełnego cyklu badań do końca bieżącego roku. Profesor Arber obiecuje szybkie udostępnienie preparatu po niewielkich kosztach.

Sukces EXO-CD24 może także przyczynić się do skutecznego leczenia wielu innych chorób, w których problemem jest tzw. burza cytokinowa.

Źródło: PAP