Demograf: "Dzisiejsi 30-latkowie dożyją setki"

11.09.2020 12:13
Długość życia
fot. Shutterstock

- Warto, by młodzi ludzie uświadomili sobie, że w ich pokoleniu dożywanie 100 lat nie będzie rzadkością. A to, jak życie po siedemdziesiątce będzie wyglądało, zależy m.in. od dzisiejszych decyzji - mówi demograf prof. Irena E. Kotowska w rozmowie z PAP.

Jak dożyć setki? - pytają internauci doktora Google'a. Jak dożyć 100 lat w zdrowiu? - koryguje prof. Irena E. Kotowska, zwracając uwagę na ważną kwestię: to, czy dożyjemy setki, to jedno, ale pytanie, jakie to będzie życie!

Długość życia w Polsce

"Na kaca najlepsza praca". "Kiedyś rzucę". "W przyszłym roku zapiszę się na siłownię". To zdania bezrefleksyjnie powtarzane przez młodych. Za błędy młodości życie wystawi rachunek na starość - przypominają naukowcy.

- Warto, by osoby z młodszych generacji uświadomiły sobie, że będą dożywały około 100 lat. Musimy pamiętać, że to, w jakiej kondycji zdrowotnej przeżyjemy swoje życie, zwłaszcza po siedemdziesiątce, zależy nie tylko od czynników zewnętrznych, ale i od naszych zachowań przez całe życie - przypominała prof. Irena E. Kotowska, poproszona przez PAP o komentarz na temat aktualnej sytuacji demograficznej.

Ekspert podkreśliła, że już dziś trzeba zatroszczyć się o siebie, dbając o codzienne nawyki. "Zmiana perspektywy myślenia o własnym życiu, należy do najważniejszych zmian mentalnych, o których musimy dyskutować" - mówiła prof. Irena E. Kotowska w rozmowie z PAP.

Sposób na starość

Troska o siebie i wzięcie odpowiedzialności za własne życie oznacza nie tylko utrzymywanie ciała w dobrej kondycji, ale i nerwów na wodzy. Przyczyną wielu współczesnych chorób jest bowiem stres.

"Pojęcie to stało się jednym z najbardziej charakterystycznych pojęć XX wieku, najtrafniej oddając niedopasowanie człowieka do wymogów współczesnej, antybiologicznej cywilizacji" - ostrzegał red. Maciej Iłowiecki pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia, w felietonie "Przepis na szczęście", opublikowanym w "Polityce".

Dowiedz się więcejPrzepis na szczęście. Od 50 lat taki sam

Prof. Irena E. Kotowska podkreśliła, że istotną kwestią jest również wzięcie odpowiedzialności za swoje finanse. "Ogromnie ważne jest to, by pracować i pozyskiwać dochody, póki można. Musimy zakładać, że konieczne będzie uzupełnianie istniejących rozwiązań zabezpieczenia emerytalnego, bowiem one nie zagwarantują wystarczających dochodów w coraz dłuższym okresie życia po osiągnięciu wieku emerytalnego. Trzeba się do tego przygotować" - ostrzegała demograf w rozmowie z PAP.

Źródło: PAP