Internetowe Konto Pacjenta pozwoli sprawdzić, ile wydano na nasze leczenie

Monika Piorun
19.03.2018 16:01
Internetowe Konto Pacjenta pozwoli sprawdzić, ile wydano na nasze leczenie
fot. Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie rozwiązania, dzięki któremu pacjenci będą mogli sprawdzić, ile wydano za sfinansowanie procesu ich leczenia. Na czym to będzie polegać?

Co nam da dostęp do Internetowego Konta Pacjenta?

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński ogłosił, że do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o tzw. Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Dzięki niemu każdy pacjent w Polsce będzie miał zdalny dostęp do:

  • historii leczenia,
  • elektronicznej dokumentacji medycznej,
  • wystawionych receptach,
  • świadczeniach, z których korzystamy,
  • danych dotyczących wysokości środków publicznych, które przeznaczono na nasze leczenie.

Według resortu zdrowia takie rozwiązanie ma mieć wymiar edukacyjny i dać chorym możliwość przekonania się, ile dotąd wydano na ich pomoc medyczną.

Jak wyjaśnił Janusz Cieszyński:

Dziś do konsultacji skierowaliśmy ustawę o Internetowym Koncie Pacjenta. To będzie miejsce, w którym pacjent będzie mógł skorzystać z e-usług w systemie ochrony zdrowia.

Zdaniem wiceministra zdrowia pozwoli to przede wszystkim na dostęp do informacji o wystawionych receptach i udzielonych świadczeniach.

Założenie konta ma być bardzo proste. Jak ocenił wiceminister Cieszyński:

Wierzę, że większa transparentność jest niezbędna, by prowadzić debatę o systemie ochrony zdrowia na uczciwych warunkach.

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem wprowadzenie Internetowego Konta Pacjenta to dobry pomysł?

Liczba głosów:

Zanim nowy system zostanie wprowadzony w życie, pacjenci będą mogli skorzystać z tzw. e-recept, które od połowy lutego testowane są w Siedlcach i Skierniewicach. Na początku maja do pilotażu programu zostanie włączona pierwsza grupa licząca ok. 200 pacjentów. Do końca 2018 roku elektroniczne recepty mają obowiązywać we wszystkich aptekach, a od początku 2020 roku mają być wystawiane we wszystkich gabinetach lekarskich.

Zobacz także

źródło: PAP/Ministerstwo Zdrowia

_______

zdrowie.radiozet.pl/π