Bliźnięta miały zrośniętą główkę. Lekarzom udało się je rozłączyć

Monika Piorun
27.10.2017 20:33
Bliźnięta miały zrośniętą główkę. Lekarzom udało się je rozłączyć
fot. AIMS All India Institute of Medical Sciences

Takie przypadki zdarzają się raz na 3 miliony urodzeń. Dwaj bracia bliźniacy po dwóch latach życia obok siebie, wreszcie mogą być tacy, jak inni. Po 16-godzinnej operacji trzydziestu hinduskim chirurgom udało się ich odseparować. Niezwykła operacja w stolicy Indii.

Osobne ciała, jedna główka. Nietypowi bracia bliźniacy

Jeden chłopiec ma na imię Jaga, drugi Kalia. Od innych dzieci różnili się dotąd jedynie tym, że mieli wspólną główkę. Pozostałe części ciała były prawidłowo rozwinięte. Przez dwa lata żyli zrośnięci jedną czaszką. Już to można uznać za cud, ponieważ aż 50 proc. podobnych przypadków kończy się zgonem noworodków już w pierwszej dobie życia.

Rzadka przypadłość, która wystąpiła w ich przypadku, nazywa się craniopagus. Chłopcy byli połączeni jedną głową, mieli wspólne naczynia krwionośne i dzielili tkanki w obrębie mózgu.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

30 lekarzy, 16 godzin operacji

16-godzinna operacja, w której udział wzięło aż 30 lekarzy, pozwoliła jednak na dokonanie kolejnego cudu. Braci udało się rozłączyć. Mimo że żyją już oddzielnie, każdy z nich ma własne problemy zdrowotne, z którymi dalej musi walczyć. Jaga cierpi na problemy z sercem, Kalia ma chore nerki. 

Zanim wykonano rozdzielenie główki chłopców, niezbędne było wykonanie wcześniej szeregu dodatkowych zabiegów - m.in. utworzenia specjalnej obwodnicy oddzielającej żyły maluchów i pozwalającej na to, by chłopcy mogli żyć osobno. Teraz maluchy przebywają w jednym z hinduskich szpitali, gdzie mogą w spokoju dochodzić do zdrowia.

Zrzut ekranu 2017-10-27 o 18.31.20 1
fot. AIMS All India Institute of Medical Sciences

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/BBC/π