Ilu Polaków trafiło do szpitala z powodu grypy w 2018 roku?

Monika Piorun
20.02.2018 13:55
Ilu Polaków trafiło do szpitala z powodu grypy w 2018 roku?
fot. Krzysztof Zabłocki/Adam Staskiewicz/East News

Od początku 2018 roku w Polsce stwierdzono ponad 1,2 mln zachorowań na grypę i podejrzeń choroby. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego — Państwowego Zakładu Higieny wynika, że hospitalizowano z tego powodu już ponad 4,6 tys. osób.

Ponad milion Polaków zachorowało już na grypę

Liczba skierowań do szpitala rosła w kolejnych tygodniach roku: między 1 a 7 stycznia otrzymały je 393 osoby, od 8 do 15 stycznia wystawiono je 489 osobom, od 16 do 22 stycznia — 511, między 23 a 31 stycznia — 974, w pierwszym tygodniu lutego — 1083, a między 8 a 15 lutego — 1172.

Najwięcej skierowań wystawiono m.in. w województwach:

Łączna liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę to w tym roku ponad 1,2 mln przypadków. Dane te obejmują meldunki epidemiologiczne od 1 stycznia do 15 lutego.

W tym czasie odnotowano cztery zgony — wszystkie w drugim tygodniu lutego:

Zobacz także

Jak się chronić przed grypą?

Specjaliści przekonują, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest także przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia.

Zaleca się, by zgłosić się do lekarza przy wystąpieniu objawów takich jak:

  • gorączka,
  • bóle głowy,
  • bóle mięśniowo-stawowe,
  • kaszel,
  • ból gardła lub
  • duszność.

W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. To zmniejsza ryzyko groźnych powikłań.

Zobacz także

Zrzut ekranu 2018-02-20 o 13.32.48
fot. Państwowa Inspekcja Sanitarna

Grypa zwykle atakuje nagle i wywołuje silną gorączkę, często powyżej 39 stopni C. Objawia się bólami mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest natomiast suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.

Jak rozpoznać grypę? Objawy i leczenie choroby

Grypa występuje przez cały rok, jedynie w mniejszym nasileniu w poszczególnych okresach, np. latem. Od września 2016 r. do połowy sierpnia 2017 r. w sumie zarejestrowano ponad 4,8 mln zachorowań i podejrzeń, czyli 19 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu 2015/2016. Od września 2017 r. liczony jest kolejny sezon grypowy.

Łapie cię grypa? Jak zapobiec chorobie domowymi sposobami? (galeria)

źródło: PAP/NIZP-PZH

________

zdrowie.radiozet.pl/π