Ile powinni zarabiać rezydenci w Polsce? Protestujący lekarze wyjaśniają

Monika Piorun
16.10.2017 16:18
Ile powinni zarabiać rezydenci w Polsce? Protestujący lekarze wyjaśniają
fot. Bartosz Krupa/East News

- Lekarz rezydent powinien zarabiać 1,05 średniej krajowej od teraz – twierdzą uczestnicy protestu, którzy domagają się wzrostu nakładów na służbę zdrowia i powołania zespołu do renegocjacji przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Młodzi medycy nadal czekają na odpowiedź rządu w tej sprawie.

Nieco więcej niż średnia krajowa, czyli pensja marzeń wg młodych lekarzy

Protestujący od 2 października rezydenci chcieliby już od teraz zarabiać 1,05 średniego wynagrodzenia w Polsce. Jak wyjaśnia Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZZL:

Pan minister (Konstanty) Radziwiłł planował (...) 1,05 średniej krajowej dla lekarza rezydenta w 2022 r. Nasz postulat w tej chwili jest taki, aby lekarz rezydent od teraz zarabiał 1,05 średniej krajowej.

Jest to przyspieszenie podwyżki zaplanowanej przez pana ministra Radziwiłła, nie żądamy niczego dodatkowego.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie w Polsce w 2017 roku wynosi 4353,55 zł brutto. Młodzi lekarze chcieliby więc zarabiać zgodnie z tymi stawkami: 4571,22 zł.

Zrzut ekranu 2017-10-16 o 16.15.47
fot. Porozumienie Rezydentów OZZL/facebook.com

Zobacz także

4,5 tys. brutto - tyle od dziś chcieliby zarabiać rezydenci

Młodzi lekarze domagają się też wzrostu nakładów na służbę zdrowia i powołania zespołu do renegocjacji przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Protestujący nadal czekają na odpowiedź rządu w tej sprawie. Medycy zwrócili się też do premier Beaty Szydło z postulatem powołania zespołu, który zająłby się analizą i renegocjacją zapisów ustawy regulującej minimalne wynagrodzenie pracowników ochrony zdrowia.

Jarosław Biliński - wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL - tłumaczy, że:

Napływają do nas prośby od kolegów z całego kraju, którzy chcą wesprzeć protest głodowy lokalnymi protestami głodowymi. Wspólnie wczoraj postanowiliśmy, że nie będziemy hamować kolejnych protestów.

Zagłosuj

Ile wg Ciebie powinni zarabiać polscy rezydenci?

Liczba głosów:

W sobotę odbyło się 21 manifestacji poparcia dla protestujących medyków. Na poniedziałek zaplanowano spotkanie Porozumienia Zawodów Medycznych, które "podejmie ewentualną decyzję o czynnym przyłączeniu się do protestu głodowego".

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że "realizuje działania zmierzające do podwyżek pensji pracowników służby zdrowia, także lekarzy rezydentów".

Obowiązująca od niedawna ustawa (regulującą sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych) ma sprawić, że wynagrodzenia m.in. lekarzy w najbliższych latach będą wzrastać. Na jej podstawie pracownicy medyczni otrzymają podwyżki, które będą kosztowały 17 miliardów złotych w perspektywie najbliższych pięciu lat.

Resort przygotował też projekt rozporządzenia, zgodnie z którym w deficytowych dziedzinach medycyny rezydenci otrzymają tzw. dodatek motywacyjny, w wysokości 1200 zł brutto. MZ przypomina, że W 2017 roku Minister Zdrowia przyznał 5953 rezydentury.

Zobacz także

8 miliardów więcej na ochronę zdrowia w Polsce, ale nie na... podwyżki dla głodujących lekarzy?

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że w tym roku wydatki na służbę zdrowia wyniosą 87 mld zł. Resort wskazuje, że to wzrost o ponad 8 miliardów w porównaniu do 2016 roku. W roku przyszłym planowany jest wzrost o co najmniej 5 mld zł oraz zwiększenie limitów przyjęć na studia lekarskie.

Przedstawiciele resortu zdrowia planują utworzenie zespołu ds. systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania. Jego prace miałyby się zakończyć do połowy grudnia 2017 roku. Jak ocenia Jarosław Biliński, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL:

Jeśli będziemy brać udział w pracach tego zespołu, to raczej jako obserwatorzy, bo my już wszystkie postulaty przedstawiliśmy...

Pierwsze spotkanie zapowiedzianego przez premier Szydło zespołu do spraw systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania zaplanowano na 20 października w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie o godz. 10.

Zrzut ekranu 2017-10-16 o 16.16.27

Zobacz także

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem lekarze rezydenci powinni dostać podwyżki, o które walczą?

Liczba głosów:

Zobacz także

_____

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π