Ile płacą lekarzom firmy farmaceutyczne? Doroczny raport przejrzystości

Monika Piorun
06.07.2018 17:09
Ile płacą lekarzom firmy farmaceutyczne? Doroczny raport przejrzystości
fot. Severin Schweiger/East News

W Unii Europejskiej nie ma miejsca na łapówki – przynajmniej oficjalnie. Pieniądze, które przemysł farmaceutyczny wydaje m.in. na promowanie leków, są więc skrupulatnie rozliczane. Lekarze, pielęgniarki i farmaceuci lub inni przedstawiciele środowiska medycznego dostają je jako zapłatę m.in. za specjalistyczne artykuły, prelekcje na konferencjach lub badania naukowe. W 2017 roku tylko w Polsce kwoty te przekroczyły 710 mln zł.

Ile wydaje się na współpracę z branżą medyczną w Polsce?

Firmy, którym zależy na promowaniu konkretnych produktów farmaceutycznych, wydają fortunę na współpracę ze środowiskiem lekarskim, pielęgniarkami czy farmaceutami. Równie wiele przeznacza się na działania podejmowane w mediach i wśród dziennikarzy specjalizujących się w tematach medycznych (ale to osobny temat).

Wbrew pozorom na drogie sympozja zagraniczne i konferencje dla specjalistów wcale nie przeznacza się tyle, co na systematyczną współpracę z konkretnymi osobami lub organizacjami z branży medycznej.

Najnowszy raport przejrzystości, który opublikowały 33 firmy farmaceutyczne, wskazuje, że w 2017 roku przeznaczono na ten cel łącznie 710 mln zł.

  • 454,4 mln zł przekazano na działalność badawczo-rozwojową (m.in. badania kliniczne),
  • 137,8 mln zł na rzecz organizacji ochrony zdrowia,
  • a 118 mln zł na rzecz przedstawicieli medycznych.

Zobacz także

2,8 tys. zł za jeden artykuł medyczny – średnia stawka, jaką płacą koncerny farmaceutyczne w Polsce

Z udostępnionych danych wynika, że firmy farmaceutyczne najczęściej płaciły lekarzom, pielęgniarkom lub farmaceutom za specjalistyczne publikacje w czasopismach naukowych. Na jakie zarobki mogli liczyć?

Okazuje się, że średnia stawka za artykuł medyczny wynosi 2,8 tys. zł. W cenie są głównie publikacje w prasie medycznej lub naukowej, ale coraz częściej zdarzają się też materiały prezentowane np. tylko online. 

Oprócz tego finansuje się zarówno udział specjalistów na konferencjach lub szkoleniach na konkretny temat. Płatne są także prelekcje i odczyty/wystąpienia itp. Średnia stawka, która obowiązuje w tej kwestii dla organizacji działających na rzecz ochrony zdrowia wynosiła w ubiegłym roku aż 39,8 tys. zł.

Oficjalne dane na ten temat, które zbierane są już od 3 lat w formie raportu przejrzystości, ukazują się z inicjatywy Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych (Infarma), działającego pod skrzydłem Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPiA).

Doroczne zestawienie określa informacje na temat współpracy firm-sygnatariuszy z przedstawicielami zawodów medycznych oraz organizacjami ochrony zdrowia. Celem projektu jest zwiększenie transparentności współpracy innowacyjnych firm farmaceutycznych ze środowiskiem medycznym.

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Kodeks Przejrzystości Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych

______

zdrowie.radiozet.pl/π