Zamknij

Ile osób w Polsce przyjęło dawkę przypominającą? Najnowsze dane

06.12.2021 10:40
Marek BAZAK/East News
fot. Marek BAZAK/East News

Trzecie dawki (przypominające) podaje się w Polsce od listopada 2021 roku. Czy zainteresowanie dodatkowym szczepieniem jest duże? Ile preparatów podano przez kilka tygodni? Zobacz najnowsze dane. 

Dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 może w Polsce otrzymać każda osoba, która ukończyła 18 lat i otrzymała pełny schemat szczepienia (dwie dawki) preparatami Comirnaty (Pfizer-BioNTech), Spikevax (Moderna), Vaxzevria (AstraZeneca) lub jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 Johnson & Johnson.

Dlaczego stosuje się dawkę przypominającą? Kolejna dawka szczepionki przeciw COVID-19 ma na celu wzmocnienie słabnącej odporności u osób, które miały dobrą odpowiedź immunologiczną po dawkach podstawowych szczepionek. Wyniki badań wskazują, że podanie dawki przypominającej prowadzi do znaczącego wzrostu miana przeciwciał.

Ile osób w Polsce przyjęło trzecią dawkę?

W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce 20 500 035 osób.

Dawkę przypominającą podajemy osobom, u których minęło co najmniej 6 miesięcy od ukończenia podstawowego schematu szczepienia przeciw COVID-19. Szczepienia przypominające przeprowadza się za pomocą preparatów Pfizer i Moderna.

Dawkę przypominającą przyjęło w Polsce 3 262 579 osób. Dzienna liczba szczepień to 252 005 iniekcji.

Łącznie do Polski dostarczono 75 286 960 dawek szczepionki, z czego do punktów trafiło 41 997 895 dawek.

Jak zapisać się na szczepienia?

Zapisu na szczepienie przeciw COVID-19 można dokonać na cztery sposoby.

  1. Pierwszy to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię – 989. Dla dzwoniących z zagranicy – 22-62-62-989. Nie jest potrzebny osobisty kontakt zainteresowanego, bo seniora zgłosić może osoba bliska z rodziny. Wystarczy podać numer PESEL osoby chcącej się zaszczepić, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba też zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli się to uczyni, to na wskazany numer otrzyma się SMS-a z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia – przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umawia się już w punkcie szczepień.
  2. Druga droga to elektroniczny zapis przez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl, ale aby to zrobić, trzeba mieć profil zaufany. Zgłaszający otrzymuje do wyboru pięć terminów w punktach szczepień blisko miejsca zamieszkania. Jeśli żaden termin nie jest dogodny, można wybrać, korzystając z wyszukiwarki, inne terminy i lokalizację. Po rezerwacji otrzymuje się SMS-a z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie.
  3. Trzeci sposób, to wysłanie SMS-a na numer 664-908-556 lub 880-333-333 o treści: SzczepimySie. System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Zaproponuje termin i punkt blisko miejsca zamieszkania. Jeśli jest dogodny, wystarczy odpowiedzieć "tak", jeśli nie – należy, wysłać wiadomość o treści "nie". Wtedy otrzymuje się wiadomość z nową propozycją terminu, godziny i lokalizacji. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerywa proces rejestracji.
  4. Czwarty sposób to kontakt z wybranym punktem szczepień. Ich lista dostępna jest na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.

Źródło: PAP/Karolina Kropiwiec; szczepienia.pzh.gov.pl