Zamknij

W tym kraju żyje najwięcej wegetarian. W Polsce też jest ich coraz więcej

03.10.2022
Aktualizacja: 03.10.2022 11:35

Coraz więcej Polaków rezygnuje z jedzenia mięsa. Rośnie też liczba osób ograniczających jego spożycie. To – zdaniem ekspertów – dobry trend mający wpływ na zmiany klimatyczne. 

Wegetarianie i weganie
fot. Shutterstock

Coraz więcej Polaków rezygnuje z jedzenia mięsa. Ten trend jest też widoczny w innych krajach europejskich – tak wynika z raportu przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Dla porównania w 2014 roku, według badań CBOS, jedynie 1 proc. Polaków deklarowało, że są wegetarianami, a w 2019 roku zrobiło to 8,4 proc., czyli około 3,1 mln osób. Na tak radykalną zmianę diety decydują się przede wszystkim osoby młode.

Ale to nie koniec zmian. Wiele osób deklaruje, że mocno ogranicza spożycie mięsa lub jego przetworów. Potwierdza to raport Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie oraz Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju "Atlas Mięsa" z 2022 roku. Według niego, aż 44 proc. badanych Polaków w wieku 15-29 lat deklaruje zmniejszanie ilości spożywanego mięsa. Co więcej, 1/3 badanych, niezależnie od obecnej częstości jedzenia mięsa, deklaruje, że w przyszłości zrezygnuje (4 proc.) lub ograniczy (27 proc.) jego spożycie. Ponad 8 proc. deklaruje, że obecnie jest na diecie bezmięsnej – wegetariańskiej lub wegańskiej.

Dlaczego rezygnujemy z jedzenia mięsa?

– Najsilniejszą motywacją do ograniczenia konsumpcji mięsa, zarówno w grupie osób ograniczających jedzenie mięsa, jak i wegetarian i wegetarianek, niezależnie od płci, są względy humanitarne oraz klimatyczne. Współczucie dla zwierząt oraz przekonanie, że ograniczenie spożycia mięsa jest dobre dla klimatu, stoi za decyzją kolejno 74 proc. i 72 proc. wegetarian i wegetarianek oraz 48 proc. i 40 proc. osób ograniczających spożycie mięsa – podkreślono we wspomnianym powyżej raporcie.

Eksperci szacują, że na całym świecie aż 10 proc. populacji jest na diecie wegetariańskiej i ten trend stale rośnie.

Państwem, w którym żyje największy odsetek wegetarian, są Indie – aż 38 proc. żyjących w tym kraju osób deklaruje niespożywanie mięsa. W Ameryce Południowej, a dokładnie w Brazylii i Argentynie, osób na diecie bezmięsnej jest kolejno 14 proc. i 12 proc. Natomiast w Europie na pierwszych miejscach w rankingu pod względem liczby wegetarian są: Włochy, Austria, Niemcy i Wielka Brytania. Jest tam około 9-10 proc. wegetarian w społeczeństwie.

Spożywanie dużej ilości mięsa ma negatywny wpływ na zdrowie i klimat

Dlaczego warto przejść na dietę wegetariańską lub mocno ograniczyć spożycie mięsa, zwłaszcza czerwonego? Powodów jest wiele.

  1. Mięso spożywane w nadmiarze, zwłaszcza czerwone, ma szkodliwy wpływ na organizm człowieka. Eksperci ostrzegają, że zawarte w nim tłuszcze zwierzęce przyczyniają się do rozwoju miażdżycy, zwiększenia ryzyka rozwoju nowotworów, takich jak: rak przełyku, rak jelita grubego czy rak wątroby, chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy oraz otyłości.
  2. Jedzenie mięsa przyczynia się w sposób pośredni do zmian klimatycznych. Około 1/3 wszystkich emisji gazów cieplarnianych jest związana z produkcją żywności. Mowa m.in. o metanie powstającym w czasie procesu trawienia bydła, podtlenku azotu z nawozów stosowanych do produkcji roślinnej czy dwutlenku węgla zwiększającego się z powodu wycinania lasów w celu rozbudowy gruntów rolnych. Co więcej, w skali całego świata 59 proc. gruntów, na których można uprawiać rośliny jadalne, ludzie wykorzystują do uprawy roślin, które są przeznaczone na paszę dla zwierząt hodowlanych.
  3. Z hodowlą zwierząt związane jest także zużycie wody – jedna trzecia świeżej wody zużywanej przez ludzi trafia właśnie do zwierząt hodowlanych. Dla porównania gospodarstwa domowe zużywają jedną trzydziestą tych zasobów.

Zmiany klimatyczne są faktem i aby je powstrzymać musimy zmienić również swoje podejście do żywienia. Eksperci Organizacji Narodów Zjednoczonych pracujący w Międzyrządowym Zespole ds. Zmian Klimatu (IPCC) apelują, by zwracać szczególną uwagę na to, co umieszczamy na naszych talerzach. Wiedza o tym, w jaki sposób spożywane przez nas produkty są uprawiane/hodowane może być motorem zmian nie tylko tych w skali mikro, ale również tych makro.

Zostań wegetarianinem na 30 dni

Na całym świecie prowadzone są akcje edukacyjne, mające na celu zachęcanie ludzi do rezygnacji z jedzenia mięsa bądź ograniczania go w diecie. Jedną z takich akcji jest "Veganuary" prowadzony przez organizację o takiej samej nazwie. Uczestnicy podejmują wyzwanie polegające na całkowitej rezygnacji z mięsa oraz produktów odzwierzęcych (nabiał, miód itd.) przez 30 dni stycznia. W 2022 roku w akcji wzięło udział 620 tys. osób.

W Polsce Fundacja Viva prowadzi akcję "Zostań wege na 30 dni". W ramach niej uczestnicy otrzymują niezbędne informacje dotyczące diety roślinnej – gotowy jadłospis, przepisy na dania roślinne, porady praktyczne, dzięki którym można dowiedzieć się, na co zwracać uwagę robiąc zakupy. Oprócz tego przesyłane są ciekawostki żywieniowe, ciekawostki o zwierzętach, informacje o sportowcach odnoszących sukcesy na diecie roślinnej oraz linki do artykułów, wywiadów i filmów.

Źródło: PAP Aleksandra Kiełczykowska