Zamknij

Ile dzieci musiało opuścić dom z powodu wojny? UNICEF podał wstrząsające dane

13.04.2022 10:27

Rosyjska inwazja zmusiła ukraińskie dzieci do ucieczki ze swojego kraju. Z dnia na dzień musiały zostawić szkołę, przyjaciół, ulubione zabawki. Większość dzieci nigdy więcej nie zobaczy swojego domu. Jak wiele dzieci zostało zmuszonych do przeprowadzki? Najnowsze dane UNICEF przerażają.

Ile dzieci uciekło z Ukrainy? Dane UNICEF
fot. EastNews

Rosjanie nie oszczędzają dzieci. Bombardują przedszkola, domy dziecka, schrony. Liczba ofiar śmiertelnych wśród najmłodszych przekroczyła już sto osób. W tej chwili ratowanie życia to priorytet. Z Ukrainy uciekają głównie kobiety i dzieci. Choć najmłodsi często nie wiedzą dokładnie, co się stało, opuszczenie domu u wielu z nich doprowadzi do traumy. Dzieciom z dnia na dzień odebrano poczucie bezpieczeństwa, codzienność, ich ważne sprawy, kontakt z rówieśnikami. Skutki wojny będą odczuwały przez resztę życia. Ile dzieci z Ukrainy straciło swój dom w ciągu sześciu ostatnich tygodni?

UNICEF: w wyniku wojny swój dom opuściło dwie trzecie dzieci

Jak poinformował UNICEF, z powodu wojny do ucieczki zmuszonych zostało 4,8 miliona dzieci. To dwie trzecie z 7,5 miliona wszystkich ukraińskich dzieci.

– Zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów, szkół, a czasem nawet rodzin – powiedział Manuel Fontaine, dyrektor programów humanitarnych UNICEF, przemawiając na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Według Fontaine'a 2,8 miliona dzieci zostało wewnętrznie przesiedlonych, a 2 miliony uciekły z Ukrainy jako uchodźcy. Ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kyslytsia poinformował również, że ponad 120 tys. ukraińskich dzieci zostało przymusowo deportowanych z okupowanych terytoriów do Rosji. UNICEF nie ma dostępu do tych dzieci i obecnie nie ma możliwości im pomóc. W Ukrainie cały czas przebywają dzieci, które nie mają dostępu do odpowiedniej opieki lekarskiej. Brakuje żywności, prądu, wody. Dzieci ukrywają się w piwnicach, schronach i szpitalach, ale nawet te miejsca nie gwarantują bezpieczeństwa.

– Ataki na infrastrukturę wodociągową i przerwy w dostawie prądu pozbawiły na Ukrainie dostępu do wody około 1,4 miliona ludzi. Kolejne 4,6 miliona ludzi ma tylko ograniczony dostęp. Rzadko widziałem tak wiele szkód wyrządzonych w tak krótkim czasie – powiedział Fontaine w ONZ.

Źródło: cbsnews.com, elle.ua