Antynoble 2016: Uniwersytet Harvarda ogłosił tegorocznych laureatów

Monika Piorun
23.09.2016 14:09
Antynoble 2016: Uniwersytet Harvarda ogłosił tegorocznych laureatów
fot. Antynoble 2016

Zanim zostaną wręczone tegoroczne Nagrody Nobla, jak zwykle przyznawane są ich przeciwieństwa - Ig Noble. Powędrowały one do szalonych naukowców, którzy choć wnieśli nieco mniej istotny wkład do nauki, to jednak udało im się zdobyć serca innych badaczy. Zobaczcie, kto został ich laureatem w 2016 roku!

Medycyna:

Mózg ulega iluzji lustrzanego odbicia - jeśli podrapiesz się po lewej stronie ciała, odczujesz ulgę po prawej stronie (Niemcy)

Komu może służyć odkrycie, że nasz umysł podczas patrzenia w lustro bierze odbity obraz za rzeczywistość? Jeśli spojrzymy na wyniki badań z perspektywy osoby, która odczuwa silne swędzenie po lewej stronie ciała, to okazuje się, że może ona ulżyć sobie drapiąc się po prawej stronie.

Niestety działa to tylko podczas wpatrywania się w nasze lustrzane odbicie. Naukowcy z Uniwersytetu w Lubece, którzy ustalili tę zależność, uważają, że ich badania mogą rozwiązać problem pacjentów, których skóra jest uszkodzona, mają wysypkę i nie mogą jej zadrapać. 

EN_01115579_0118
fot. East News

Psychologia:

Nastolatki są największymi kłamczuchami (Holandia)

Wraz z wiekiem zmienia się sposób, w jaki staramy się ominąć prawdę. Po przepytaniu ponad tysiąca gości Centrum Nauki Nemo w Amsterdamie holenderskim psychologom udało się ustalić, że choć najbardziej umiejętnie kłamią osoby w wieku od 18 do 29 lat, to jednak i tak najczęściej zdarza się to robić młodszym od nich nastolatkom. 

teen
fot. Pexels.com

Według jury największe uznanie dla naukowców należy się za to, że byli w stanie ustalić, czy odpowiedzi udzielane przez ankietowanych, też nie mijały się z rzeczywistością. 

Chemia:

Kreatywny sposób na ograniczenie emisji spalin (Volksvagen)

Jak poradzić sobie z nadmierną ilością zanieczyszczeń w ruchu ulicznym? Wystarczy wynaleźć sposób na automatyczną, elektromechaniczną redukcję spalin podczas testów samochodów, kiedy mierzy się ich poziom. Ekologiczne rozwiązania są zawsze w cenie, nawet jeśli mają niewiele wspólnego ze zdrowym rozsądkiem. Nikt z przedstawicieli firmy nie pofatygował się jednak odebrać nagrodę.

EN_01207842_0517
fot. East News

Fizyka:

Dlaczego niektóre owady częściej atakują czarne konie i... ciemne nagrobki? (Węgry)

Gzy częściej gryzą konie o ciemnej maści, zaś ważki lgną do płyt nagrobnych w czarnych kolorach. Okazuje się, że wszystko zależy od światła. Biała sierść - w przeciwieństwie do ciemnej - odbija małe ilości spolaryzowanych promieni.

Z tego właśnie powodu niektóre owady lgną do czarnych koni. Odbite światło ułatwia ważkom znajdowanie wody, w której składają jaja. Co ciekawe, często mylą taflę z wypolerowanymi na wysoki połysk nagrobkami lub lśniącą powierzchnią asfaltowej szosy. Takie wyniki badań z pewnością przyczyniły się do oświecenia nas wiedzą...

horse-ride-reiter-equestrian-39289
fot. Pixaby.com

Reprodukcja:

Jak poliester wpływa na życie seksualne szczurów? (Egipt)

mice
fot. Pexels.com

Dr Ahmedowi Shafikowi z Egiptu, któremu pośmiertnie przyznano nagrodę, udało się wykazać, że poliester nie sprzyja reprodukcji. Szczury, które były ubrane w ten materiał rezygnowały z seksu dużo częściej niż te, które odziano w wełnę lub bawełnę. Czy wyniki badań mogą przełożenie na życie seksualne ludzi - na razie nie wiadomo, lepiej jednak uważać...

Biologia:

Człowiek-koza i naukowiec, który postanowił żyć jak dzikie zwierzęta (Wielka Brytania)

Specjalne protezy, dzięki którym Thomas Thwaites mógł poruszać się jak koza, umożliwiły mu spędzenie 3 dni na zboczu szwajcarskich Alp. Wcześniej 35-letni Brytyjczyk był bezrobotny. Konstruował je prze ponad rok, sztuczny brzuch dał mu także możliwość poczucia smaku trawy i trawienie jej bez poważnych konsekwencji dla zdrowia.

Na pomysł konstrukcji niezwykłego urządzenia Thomas wpadł po spacerze z psem kolegi, który wydał mu się najbardziej radosną istotą na świecie. Swoje przeżycia z bycia kozą opisał w książce: "Goat man: jak wziąłem urlop od bycia człowiekiem".

Charles Foster z kolei był tak zafascynowany życiem w dziczy, że postanowił dla dobra nauki sprawdzić, jak się żyje jako borsuk, lis, wydra, sarna czy ptak.

Percepcja:

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia - jeśli się schylisz, świat wygląda inaczej (Japonia)

EN_01225653_0190
fot. East News

Atsuki Higshiyama oraz Kohei Adachi na łamach "Vision Research" udowodnili, że perspektywa zmienia się, kiedy zmienimy kąt nachylenia i zaczniemy obserwować świat spomiędzy nóg. Może to wyjaśniać, dlaczego księżyc, który jest zawieszony nisko nad horyzontem, wydaje się większy niż podczas górowania w zenicie.

Ekonomia:

Osobowość skał może mieć wpływ na marketing

stone
fot. Pexels.com

Marka Harley-Davidson kojarzy się z siłą, odwagą i niezależnością - ludzie jeżdżących na motorach są jak skała. Okazuje się, że opis różnych rodzajów skał, a właściwie ich osobowości - według autorów badań można zastosować w mierzeniu skali zaufania do różnych firm.

Literatura:

Autobiografia kolekcjonera martwych much (Szwecja)

Fredrik Sjöberg został laureatem z dziedziny literatury za opisanie pierwszego tomu trylogii opisującej przyjemność z patrzenia na muchy, które są martwe lub które jeszcze nie są martwe. Pierwszy tom zatytułowany jest "Droga kolekcjonera much", a drugi: "Pułapka na muchy".

nautil
fot. nautil.us

Nagroda pokojowa:

"O recepcji i detekcji pseudonaukowej gówno prawdy" (Kanada)

Naukowcy z Uniwersytetu Waterloo przeanalizowali pseudonaukowy bełkot, który mimo że brzmi całkiem sensownie, to jednak nie ma nic wspólnego z prawdą i nie ma najmniejszego sensu.

EN_01143157_5406
fot. East News

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π