Rozdano Ig Noble 2017! Kto dokonał najbardziej absurdalnych odkryć?

Monika Piorun
15.09.2017 17:31
Rozdano Ig Noble 2017! Kto dokonał najbardziej absurdalnych odkryć?
fot. Value Stock Images/East News

Jaką rolę odgrywa ludzka krew w diecie nietoperza (zwanego wampirkiem sierścionogim)? Czy na etapie płodowym można doceniać efekty muzykoterapii? Jaki związek mają krokodyle z... hazardem? Aż wreszcie spektakularne odkrycie żeńskiego penisa i męskiej pochwy u... owadów - za co jeszcze przyznano tegoroczne Antynoble?

W Sanders Theatre na Uniwersytecie Harvarda w USA już po raz 27. wręczono nagrody Ig Nobla, przyznawane za ekscentryczne odkrycia i dokonania naukowe.

Nagrody Ig Nobla (inaczej Antynoble) to humorystyczne odpowiedniki Nagród Nobla wręczane za osobliwe prace naukowe, które „najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia” oraz odkrycia, które „nie mogą lub nie powinny być powtarzane”. Przyznawane są przez czasopismo "Annals of Improbable Research", kierowane przez Marca Abrahamsa. Nagradzane prace najczęściej mają faktyczną wartość naukową, ale są też zabawne.

Laureaci otrzymują za swe osobliwe odkrycia 10 bilionów dolarów - to żadna fortuna, bowiem wypłacane są w walucie Zimbabwe, gdzie z powodu hiperinflacji taka kwota jest zupełnie bezwartościowa. Nagrody wręczają prawdziwi nobliści.

Wśród najbardziej absurdalnych odkryć wyróżniono m.in. badania potwierdzające, że regularne granie na didgeridoo - popularnym wśród Aborygenów instrumencie dętym - pomaga walczyć z bezdechem sennym, raport dotyczący roli ludzkiej krwi w diecie nietoperza (wampirka sierścionogiego), rolę muzykoterapii na etapie płodowym, odkrycie żeńskiego penisa i męskiej pochwy u owadów czy... potwierdzenie związku pomiędzy krokodylami a... hazardem!

Za co jeszcze przyznano Antynoble 2017? Sprawdźcie w naszej galerii!

Jak wyglądała 27. ceremonia rozdania Nagród Ig Nobla? Zobaczcie całą relację!

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

___

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π