Zamknij

Idziesz w góry? Nie zapomnij o tych 4 zasadach – apeluje przewodnik tatrzański

30.06.2022
Aktualizacja: 30.06.2022 09:50
Tatrzanski Park Narodowy N/z Dolina Chocholowska
fot. GERARD/REPORTER/ EAST NEWS

Idziesz w góry w upalne dni? Odpowiednio się do tego przygotuj – apeluje Tomasz Zając, przewodnik tatrzański i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W górach w lecie, zwłaszcza w ich wysokich partiach, powyżej górnej granicy lasu, bywa bardzo gorąco. Brak cienia, wysokie temperatury powietrza, a do tego zmęczenie to gotowy przepis na udar słoneczny, czyli przegrzanie organizmu. To częsta przyczyna zasłabnięć na górskich szlakach, a niekiedy nawet nagłych zachorowań, takich jak udar mózgu czy zawał serca. Dlatego przed wyjściem w góry warto się do tego odpowiednio przygotować. Co zrobić?

  1. Jeśli planujesz długą trasę lub prognozy pogody zapowiadają bardzo wysokie temperatury powietrza, zaplanuj wycieczkę wcześnie rano. Rano jest chłodniej, poza tym jest szansa, że wrócisz do domu, zanim promieniowanie słoneczne będzie najintensywniejsze.
  2. Pamiętaj o zabraniu ze sobą odpowiedniej ilości wody. "Chodzenie po górach to duży wysiłek fizyczny, więc stale powinniśmy nawodniać organizm, najlepiej wodą mineralną lub źródlaną. Woda z górskiego potoku to często tak zwana śniegówka z roztopów, która nie nadaje się do picia. Powinniśmy zabrać w góry co najmniej 1,5 litra wody lub nawet więcej, stosownie do długości planowanej trasy" – radzi Tomasz Zając. I dodaje, że wodę najlepiej pić małymi porcjami i często.
  3. Odpowiednio się ubierz, najlepiej w ubrania oddychające, uszyte z lekkich i przewiewnych materiałów. Niezbędnym elementem stroju powinno być nakrycie głowy (kapelusz z rondem, czapka z daszkiem lub chustka), a także odpowiednie sportowe buty.
  4. Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej. „Przed wyjściem posmaruj się kremem z filtrem, ponieważ słońce w górach operuje bardzo mocno, tym bardziej że w wyższych partiach nadal są płaty śniegu, od których promienie słoneczne się odbijają i działają niejako ze zdwojoną mocą” – tłumaczy przewodnik górki i dodaje: „Szczególnie groźne dla zdrowia sytuacje zdarzają się, gdy wędrujemy granią w upalny dzień, a dodatkowo wieje wiatr powodując, że nie odczuwamy silnego promieniowania słonecznego”.

Pamiętaj! Upały mogą być bardzo niebezpieczne dla turystów poruszających się po górskich szlakach. Bardzo często wiążą się one z wyładowaniami burzowymi, zwłaszcza w godzinach popołudniowych, dlatego ważne jest, aby wyjście na wycieczkę planować w godzinach wczesnoporannych.

Źródło: PAP Szymon Bafia