Na polskich uczelniach poleje się krew. Studenci rozegrają niezwykłe zawody

21.02.2020 13:41
Na polskich uczelniach poleje się krew. Studenci rozegrają niezwykłe zawody
fot. Shutterstock

W marcu polscy studenci wezmą udział niesamowitej rywalizacji. Wygra ta uczelnia, której studenci stracą więcej... krwi. Dowiedz się więcej.

Choć brzmi to jak scenariusz filmu science-fiction, wydarzy się naprawdę. Studenci z siedmiu uczelni w województwie śląskim wezmą udział w I Krwistej Olimpiadzie Międzyuczelnianej. Zawody zostaną rozgrane w marcu.

Mobilne ambulansy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) najpierw podjadą pod katowicką Akademię Sztuk Pięknych. Kolejne przystanki to: Politechnika Częstochowska, Akademia Muzyczna w Katowicach, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Politechnika Śląska. Jako ostatni krew oddadzą studenci Uniwersytetu Śląskiego - najpierw w Katowicach, a podczas ostatniej zbiórki - 24 marca - w Cieszynie. Wygra ta uczelnia, której studenci oddadzą najwięcej krwi.

Sportowe emocje zapewni aplikacja przygotowana dla RCKiK, która będzie informować o stanie zapasów krwi poszczególnych grup, przypominać o akcjach specjalnych, umożliwi również dzielenie się swoimi osiągnięciami krwiodawcy w portalach społecznościowych, a także korzystanie z voucherów zniżkowych zaoferowanych przez partnerów przedsięwzięcia.

- Studenci to znacząca grupa wśród naszych krwiodawców. Zależy nam na tym, aby upowszechnić wśród nich krwiodawstwo, ale też zachęcić do regularnego oddawania krwi - powiedział na konferencji prasowej dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa dr Stanisław Dyląg.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl