WHO zmienia zdanie. Wznawia badania nad hydroksychlorochiną w leczeniu COVID-19

04.06.2020 11:09
WHO wznawia badania nad lekiem na COVID-19
fot. Shutterstock

Niedawno pisaliśmy o badaniu opublikowanym w czasopiśmie Lancet, którego wyniki wskazują, że preparaty antymalaryczne stosowane w leczeniu COVID-19 zwiększają ryzyko chorób serca i mogą prowadzić do śmierci. WHO zawiesiło wtedy badania nad hydroksychlorochiną - teraz je wznawia. Dlaczego? Wyjaśnił to sam szef WHO. 

W zeszłym tygodniu WHO ostrzegało przed powszechnym leczeniem pacjentów chorych na COVID-19 chlorochiną i hydroksychlorochiną, co ma miejsce w wielu europejskich krajach. Organizacja zawiesiła nawet prowadzone badania kliniczne nad lekiem stosowanym na malarię z uwagi na wyniki badań, wskazujące na niebezpieczne skutki uboczne u pacjentów z COVID-19.

ZOBACZ: Chlorochina zwiększa ryzyko śmierci u pacjentów z COVID-19. WHO zawiesza badania

WHO zmienia zdanie?

Sekretarz generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował na konferencji w Genewie, że WHO wznawia badania nad możliwością regularnego stosowania hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19.

Dlaczego WHO zmienia zdanie w tej sprawie? Szef organizacji wyjaśnił, że eksperci WHO doradzili kontynuację badań wszelkich lekarstw, które mogłyby być zastosowane w walce z koronawirusem, w tym hydroksychlorochiny, zwłaszcza w kontekście szybkiego rozprzestrzeniania się pandemii w Ameryce Łacińskiej.

- Jesteśmy całkiem pewni, że lek nie powoduje zwiększonej śmiertelności w gronie osób, które go przyjmowały - powiedział podczas konferencji prasowej online Soumya Swaminathan, jeden z głównych ekspertów WHO.

Tedros dodał, że po analizie dostępnych danych dotyczących śmiertelności członkowie Komitetu ds. Bezpieczeństwa i Monitorowania uznali, że nie ma powodu, by modyfikować protokół badań klinicznych.

Warto przypomnieć, że sam Donald Trump przyznał się niedawno do przyjmowania hydroksychlorochiny, czyli hydroksylowej pochodnej chlorochiny. Trump oświadczył, że "ewentualna korzyść z leczenia przeważa nad względnym ryzykiem".

Źródło: PAP