Zamknij

Hiszpańscy naukowcy: Leki na schizofrenię chronią przed COVID-19

19.04.2021
Aktualizacja: 19.04.2021 13:49
Leki na schizofrenię łagodzą COVID-19
fot. Shutterstock

Pacjenci leczący się z powodu schizofrenii i przyjmujący leki na tę chorobę mieli mniejsze ryzyko zarażenia się koronawirusem, a jeśli zachorowali na COVID-19, to objawy choroby były u nich mniej nasilone - informują badacze z Hiszpanii. Te obserwacje mogą pomóc w zapobieganiu zakażeniom.

Badania nad lekami, które mogą zmniejszać ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 trwają na całym świecie. Ostatnie badania hiszpańskich naukowców przynoszą nowe pozytywne wieści – osoby chore na schizofrenię, które przyjmują leki przeciwpsychotyczne, a zwłaszcza jeden z nich, są mniej narażone na zarażenie się koronawirusem i łagodniej przechodzą chorobę. Wnioski z badań ukazały się w marcu w piśmie „Schizophrenia Research”.

Schizofrenicy przyjmujący leki chorują łagodniej niż inni

Naukowcy ze szpitala uniwersyteckiego Virgen del Rocio w Sewilli prowadzili badania wśród 698 pacjetów cierpiących na schizofrenię. Osoby z silnymi zaburzeniami zdrowia psychicznego są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na COVID-19 m.in. ze względu na niższą świadomość ryzyka zakażenia się koronawirusem.
Autorzy badania zaobserwowali, że w grupie pacjentów przyjmujących leki przeciwpsychotyczne występowała mniejsza zachorowalność na COVID-19 niż w innych grupach społecznych mimo większych czynników ryzyka związanych m.in. z nieprzestrzeganiem przez chorych zaleceń przeciwepidemicznych. U tych pacjentów przebieg zakażenia koronawirusem był również łagodniejszy, nawet jeśli wystąpiły objawy choroby.

Leki na schizofrenię wyciszają aktywność genów nasilających COVID-19

Badacze ustalili, że w przypadku wielu genów, których ekspresja zmienia się podczas choroby COVID-19, leki podawane pacjentom chorym na schizofrenię (testowano głównie arypiprazol) powodują regulację tych genów w dół, czyli wyciszenie ich aktywności. - Leki przeciwpsychotyczne zmniejszają aktywację genów biorących udział w wielu szlakach zapalnych i immunologicznych, wpływających na nasilenie przebiegu COVID-19 – ocenia prof. Benedicto Crespo-Facorro, jeden z autorów badań.

Co to jest arypiprazol?

Arypiprazol to lek neuroleptyczny drugiej generacji stosowany w leczeniu schizofrenii i epizodów maniakalnych w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej typu I oraz w zapobieganiu nowym epizodom maniakalnym w tej chorobie.

Źródło: PAP