Największy w Europie magazyn środków dopingujących odkryto w Maladze

Monika Piorun
30.05.2017 12:30
Największy w Europie magazyn środków dopingujących odkryto w Maladze
fot. East News

Na przedmieściach Malagi hiszpańska policja zarekwirowała ponad 3 mln preparatów dopingujących na bazie hormonów i sterydów. Aresztowano 14 członków gangu a także lekarza, szkoleniowca oraz znanego kulturystę. 

Na południu Hiszpanii, w miejscowości Benalmadena, śledczym udało się odkryć największą na naszym kontynencie nielegalną przechowalnię środków dopingujących zaopatrujących klientów z Półwyspu Iberyjskiego, Francji, Belgii i Niemiec.

Większość zarekwirowanych substancji było tworzonych w miejscowym laboratorium, a składniki do ich produkcji sprowadzano z Chin i Indii. Jak podaje policja:

Placówka specjalizowała się w wyrobie zakazanych w sporcie substancji, które oferowała zazwyczaj pod marką własną. Wewnątrz obiektu funkcjonariusze odkryli urządzenia do pakowania i etykietowania towarów.

3 mln środków dopingujących i 2 mln euro w gotówce

Policjanci zarekwirowali broń palną, 2,7 kg kokainy oraz 2 mln euro w gotówce, która była w posiadaniu grupy zajmującej się dystrybucją środków dopingujących. Na trop szajki udało się natrafić już w 2016 roku, po przejęciu na paryskim lotnisku paczki zawierającej niedozwolony doping. Ślady zaprowadziły śledczych aż do Hiszpanii, gdzie - jak się okazało - funkcjonował największy w Europie magazyn tego typu preparatów.

Hiszpańska Agencja ds. Leków i Produktów Higieny (AEMPS) ustaliła, że preparaty produkowane na przedmieściach Malagi mogły stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia konsumentów. Nie przeszły też żadnych kontroli jakości.

Zobacz także

doping-271623_1280 (1)
fot. stux, pixaby.com, CC0 Public Domain

____

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π