"Kosmiczny" hełm dla pacjentów z COVID-19 powstał na WUM

20.05.2020
Aktualizacja: 20.05.2020 14:15
Hełm dla pacjentów z COVID-19
fot. Dział Fotomedyczny WUM

Hełm dla pacjentów z COVID-19 to nowatorskie urządzenie, które ma ułatwić oddychanie, nie powodując dyskomfortu. Chroni też medyków przed kontaktem z koronawirusem.

  • Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym powstał niezwykły hełm dla pacjentów z COVID-19.
  • Jego zadaniem jest nieinwazyjna wentylacja pacjentów.
  • Nowatorskie rozwiązanie chroni również medyków przed koronawirusem.

Hełm dla pacjentów z COVID-19

Pomysłodawcą i koordynatorem przedsięwzięcia jest lek. Łukasz Wróblewski - anestezjolog z II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK WUM. Projekt realizowany jest we współpracy z inżynierami z Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Warszawskiej oraz Wydziałem Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wsparcia udzielił zespół prof. Rafała Krenke z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii UCK WUM, który ocenia również możliwości zastosowania hełmu w terapii bezdechu sennego.

”Ta forma tlenoterapii i wsparcia oddechowego wydaje się dobrą alternatywą dla innych metod wentylacji nieinwazyjnej, zwłaszcza w dobie ograniczania bezpośredniego kontaktu z potencjalnie zakaźnym powietrzem wydychanym przez pacjenta” - mówi lek. Łukasz Wróblewski.

Hełm dla pacjentów z COVID-19 testowany jest już na członkach zespołu i studentach-ochotnikach. W kolejnym etapie, po certyfikacji, planowane jest zastosowanie nowatorskiego rozwiązania u pacjentów z niewydolnością oddechową w przebiegu COVID 19, jak i innych chorób płuc.

Źródło: WUM