Brakuje krwi! Centra krwiodawstwa apelują o pomoc!

Monika Piorun
19.08.2016 11:16
Brakuje krwi! Centra krwiodawstwa apelują o pomoc!
fot. Harmonogram dla honorowych dawców krwi

Pod koniec wakacji jak zwykle kończą się zapasy w bankach krwi w całej Polsce. Lekarze proszą o udział w akcjach krwiodawstwa na terenie całego kraju.

Każdego roku w Polsce dokonuje się 2 mln transfuzji krwi. Niestety letnie miesiące obfitują w sporą ilość wypadków - zarówno tych komunikacyjnych, jak i nieszczęśliwych zdarzeń na górskich szlakach czy podczas letnich kąpieli, przez co każdego dnia ubywa zapasów w bankach krwi.

Narodowe Centrum Krwiodawstwa najbardziej potrzebuje najrzadszych grup krwi. W Polsce najwięcej osób ma grupę krwi A Rh+ (32%) i 0 Rh+ (31%). Najmniej ludzi ma zaś grupę:

  • AB Rh- (1%)
  • B Rh- (2%) 
  • A Rh- (6%)
  • 0 Rh- (6%)
  • AB Rh+ (7%)
  • B Rh+ (15%)

Gdzie można oddać krew?

Krew od honorowych dawców pobierają centra krwiodawstwa na terenie całego kraju oraz specjalne oddziały funkcjonujące często przy szpitalach oraz lokalnych przychodniach. Pracownicy służby zdrowia zachęcają także do udziału w akcjach organizowanych co tydzień w innym miejscu w Polsce lub okazjonalnie w niektórych urzędach oraz firmach.

Szczegółowy harmonogram zbiórek krwi zamieszczany jest regularnie na stronach internetowych Narodowego Centrum krwi (www.nck.gov.pl) oraz każdego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK). 

W Warszawie w każdą środę przed Pałacem Kultury i Nauki można oddać krew w specjalnym ambulansie, który przez cały dzień czeka na honorowych dawców.

Kto może zostać dawcą?

Każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, której waga nie jest niższa niż 50 kg, może oddać krew. Lepiej być wtedy wypoczętym, wcześniej dobrze się wyspać i zjeść lekkostrawny posiłek, nie obciążający zbytnio żołądka. Poprzedniego dnia warto wypić minimum 1,5 litra wody, a 24 godziny przed oddaniem krwi nie spożywać żadnych napojów alkoholowych.

Nie powinniśmy się zgłaszać do centrów krwiodawstwa, jeśli jesteśmy przeziębieni, czujemy się osłabieni i przyjmujemy leki.

Sam proces pobierania krwi trwa około 1,5 godziny. Zanim do niego przystąpimy musimy wylegitymować się dowodem tożsamości z numerem PESEL, adresem oraz naszym zdjęciem, a także wypełnić szczegółowy kwestionariusz dotyczący przebytych chorób i ogólnego stanu zdrowia.

Personel pobierający od nas krew powinien zbadać najpierw poziom hemoglobiny. Dawcą możemy zostać dopiero po zmierzeniu ciśnienia przez lekarza, który powinien przeprowadzić z nami krótki wywiad dotyczący naszego samopoczucia. W ramach posiłku regeneracyjnego otrzymamy 8 tabliczek czekolady, co odpowiada około 4,5 tys. kcal. 

Zagłosuj

Ile razy w życiu oddawałeś honorowo krew?

Liczba głosów:

Na zdrowie!

honorowi_dawcy
fot. blood donation, iamhk, deviantart.com

W Polsce mamy około pół miliona honorowych dawców krwi. Wiele osób oddaje jednak krew kilka razy, dlatego rocznie notuje się około 900 tys. pobrań krwi. Nie powinniśmy się obawiać oddawania krwi. Może nam to tylko wyjść na zdrowie.

Osoby regularnie oddające krew są obciążone niższym ryzykiem ataku serca. Rzadziej cierpią też na cukrzycę i na nadciśnienie, co może mieć związek ze spadkiem poziomu żelaza, do którego dochodzi podczas pobierania krwi.

Okazuje się, że nadmiar żelaza we krwi jest silnie skorelowany z procesem starzenia się organizmu. Kiedy pierwiastek ten zaczyna odkładać się w wątrobie lub trzustce, może działać jak trucizna i osłabiać funkcjonowanie naszego ciała. Częściej czujemy się osłabieni i wyczerpani. Stan ten obniża też nasze libido. 

Oprócz regularnego oddawania krwi w takim przepadku pomóc może jedzenie jagód i owoców leśnych, włączenie do diety cebuli, produktów pełnoziarnistych, a także picie kawy oraz zielonej herbaty.

 Krew daje życie! Pomóż potrzebującym i zostań honorowym dawcą krwi!

Przeczytaj: Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego. Trwa zbiórka krwi!

__

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π