Harcerze będą mogli pić alkohol? Po 100 latach zmieniono przepisy

Monika Piorun
11.04.2017 12:46
Harcerze będą mogli pić alkohol? Po 100 latach zmieniono przepisy
fot. Nowe prawo: Harcerze mogą pić alkohol, ale mają być wolni od nałogów instagram.com/zhp_pl

Podczas 39. Zjazdu Nadzwyczajnego ZHP po raz pierwszy od prawie wieku uznano, że do tej pory obowiązujący harcerski kodeks honorowy jest nieco staroświecki i zmieniono przepisy, zgodnie z którymi dorośli druhowie lub drużynowe nie powinni pić alkoholu oraz palić tytoniu. Wobec współczesnych wyzwań cywilizacyjnych nowoczesny harcerz powinien za to potrafić być wolnym od nałogów i uzależnień. 

W 1918 roku pionier polskiego skautingu - Andrzej Małkowski - sformułował kodeks honorowy, którym powinien kierować się każdy harcerz. Z perspektywy prawie stu lat, które minęło od ich powstania, niektóre przepisy wydają się mieć więcej wspólnego ze starodawnym etosem rycerskim niż z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą współczesna rzeczywistość. Od lat najwięcej emocji wśród dorosłych ludzi, którzy nie porzucili swojej miłości do harcerstwa, budził ostatni - 10. punkt Prawa Harcerskiego, głoszący, że:

"Harcerz jest czysty w myśli, mowie i uczynkach, nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych".

nowe prawo harerskie
fot. ZHP - Nowy Tomyśl/facebook.com

W pierwszy weekend kwietnia komendanci hufców oraz harcerze z całej Polski debatowali nad zmianami przepisów, którymi powinni współcześnie kierować. Obecnie obowiązujące zasady sprawiały sporo kłopotu dorosłym miłośnikom skautingu, którzy chcąc kierować się kodeksem honorowym np. podczas międzynarodowych zgrupowań z przedstawicielami bliźniaczych organizacji z całego świata, zmuszeni byli do abstynencji.

Mimo, że niemal wszędzie osoby aktywnie uczestniczące w harcerskich zgrupowaniach kojarzone są ze zdrowym stylem życia, zamiłowaniem do przebywania na świeżym powietrzu i umiejętnościami, których mógłby im pozazdrościć niejeden MacGyver lub zdolny do przetrwania niemal wszędzie Bear Grylls, to jednak nigdzie poza Polską nie wymaga się, by dorośli harcerze lub skauci musieli powstrzymywać się np. od spożywania piwa.

- We współczesnym świecie jest wiele zagrożeń czyhających na młodego człowieka. W Prawie Harcerskim do tej pory ujęta była tylko walka z uzależnieniem od papierosów i alkoholu, podczas gdy w dzisiejszych czasach równie dużym problemem są także choroby cywilizacyjne, takie jak chociażby uzależnienie od korzystania z komputerów, czy stałej aktywności w przestrzeni wirtualnej internetu - tłumaczy Związek Harcerstwa Polskiego wyjaśniając, jakie przesłanki skłoniły ich do pierwszych od lat poprawek dotychczasowych przepisów.

Koniec z hipokryzją? Harcerze mają być "tylko" wolni od nałogów?

Zrzut ekranu 2017-04-11 o 12.42.35

Choć od dawna postulowano, by zmienić nieco przestarzałe przepisy nakazujące dorosłym ludziom zaangażowanym w działalność harcerską abstynencję, to jednak zawsze stawało na tym, że tego typu zasady są ściśle wpisane w tradycję całego ruchu skautowego i ze względu na charakter wychowawczy pracy z młodzieżą instruktorzy powinni dawać młodym dobry przykład i powstrzymywać się od sięgania po niedozwolone substancje. Przestrzeganie tych postulatów w ostatnich latach miało jednak nieco luźny charakter i jak przyznają starsi harcerze wymaganie trzymania się tych zasad w organizacji liczącej ponad 100 tys. członów, nie było surowo egzekwowane.

Po długiej dyskusji i wieloletnich konsultacjach uczestnicy 39. Zjazdu Nadzwyczajnego ZHP, czyli ponad 80 proc. delegatów z całego kraju, demokratyczną większością głosów zdecydowali, że 10. punkt kodeksu harcerskiego będzie od tej pory brzmiał następująco:

„Harcerz pracuje nad sobą, jest czysty w myśli mowie i uczynkach; jest wolny od nałogów”.

Według ZHP najważniejszym aspektem ich działalności jest wychowywanie młodego człowieka a nowy zapis ostatniego punktu Prawa Harcerskiego umożliwi kadrze instruktorskiej uświadomienie młodzieży, jak ważne jest wypracowanie postawy, dzięki której nie będą podatni na uzależniania - nie tylko od określonych substancji, ale i zachowań, które mogą mieć na nich destrukcyjny wpływ.

Zagłosuj

Harcerze powinni być tylko "wolni od nałogów" - czy popierasz nowe przepisy ZHP?

Liczba głosów:

Zobacz także

Jesteś harcerzem? W myśl nowych zasad oznacza to, że powinieneś być wolny od nałogów.

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π