Dyrektor WHO: Europa może żyć bez szczepionki na koronawirusa

02.09.2020 10:12
COVID-19 wykres
fot. Shutterstock

- Europa może żyć z COVID-19 bez szczepionki - powiedział 1 września 2020 roku dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia na Europę Hans Kluge. Tylko jak to życie będzie wyglądało? 

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia na Europę był gościem telewizji Sky News. Ekspert zauważył, że praktycznie w każdym kraju europejskim odnotowano wzrost liczby zachorowań, ale uspokajał, że nie spodziewa się powrotu do pełnych ograniczeń na poziomie krajowym. Jego zdaniem, wystarczą obostrzenia lokalne.

Hans Kluge podkreślił, że do koegzystencji z koronawirusem, potrzebne są dwa elementy: aktywna rola rządów i przestrzeganie restrykcji przez obywateli.

O nieodpuszczanie w walce z koronawirusem i nietracenie czujności, pomimo zmęczenia ograniczeniami, zaapelował też dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na Twitterze.

Niedawno pisaliśmy o badaniach niemieckich naukowców, z których wynika, że w krajach, w których zalecenia sanitarne są słabiej przestrzegane (m.in. w Polsce), od początku czerwca odnotowano aż 13 razy większy wzrost zgonów niż tam, gdzie obywatele respektują zasady.

Dowiedz się więcejKoronawirus: wzrost zgonów, gdy zalecenia nie są przestrzegane

Hans Kluge zaznaczył, że koniec pandemii nie musi nastąpić wtedy, gdy pojawi się szczepionka, tylko wtedy, gdy nauczymy się żyć z koronawirusem. "A to może być jutro" - powiedział dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia na Europę w rozmowie ze Sky News.

Źródło: PAP