Zamknij

Światowy Dzień AIDS. Czy jesteś pewny, że HIV Cię nie dotyczy?

Aleksandra Supryn
01.12.2015 12:39
Światowy Dzień AIDS. Czy jesteś pewny, że HIV Cię nie dotyczy?
fot. HIV i AIDS to nadal ogromne zagrożenie - dziś Światowy Dzień AIDS!

1 grudnia to od kilkudziesięciu lat Światowy Dzień AIDS. Obecnie wiele osób błędnie uważa, że zagrożenie nie jest duże, zwłaszcza w takim kraju jak Polska. Ze statystyk wynika jednak, że wirusem HIV zarażonych może być w Polsce aż 35 tysięcy osób, a aż 50 proc. z nich nie jest tego nawet świadoma. 

AIDS to nadal bardzo poważny problem. Strona internetowa AIDS.gov informuje, że na świecie żyje obecnie 35 mln osób z HIV lub AIDS, z czego 3,2 mln to dzieci, które zaraziły się wirusem HIV od matki. Trzeba sobie również uświadomić, że choroba ta nie dotyczy jedynie krajów mniej rozwiniętych. Szacuje się, że w USA żyje obecnie 1,2 mln osób z wirusem HIV, a liczba ta nadal rośnie.

Warszawskie Dni Testowania – zbadaj się i bądź spokojny

Jedynie co 10. Polak wykonał test na HIV. To niepokojąca liczba, ponieważ ilość zachorowań z roku na rok jest coraz większa. To wina braku świadomości. Wielu Polaków prowadzi ryzykowne życie seksualne i nie dopuszcza do siebie myśli o tym, że HIV albo AIDS może ich dotyczyć.

Właśnie dlatego zorganizowano Warszawskie Dni Testowania, których hasło brzmi „Czy jesteś pewien, że HIV Cię nie dotyczy?”. W ramach akcji będzie można zrobić sobie darmowe i anonimowe badania, dzięki którym będziesz pewien czy HIV faktycznie Cię nie dotyczy.

Akcja będzie trwała od 1 do 4 grudnia 2015 r. W tym czasie punkt konsultacyjno-diagnostyczny przy Chmielnej 4 w Warszawie otwarty będzie od godziny 10.00 do 19.00. Każdy, kto przyjdzie zbadać się przed godziną 16.00, otrzyma wynik jeszcze tego samego dnia.

Aby się przebadać nie potrzebujesz skierowania lekarskiego ani ubezpieczenia. Nie musisz również specjalnie się do niego przygotowywać, a badanie potrwa tylko 15 minut.

Jak można się zarazić HIV?

Wirusem HIV możesz zarazić się tylko jeśli płyn ustrojowy osoby już zarażonej lub chorej przedostanie się do Twojego krwiobiegu.

Ogromnym i najbardziej oczywistym zagrożeniem jest kontakt z krwią osoby chorej.

Do zakażenia dochodzi też podczas stosunków seksualnych, kiedy sperma, płyn ejakulacyjny lub wydzielina pochwowa będzie miała bezpośredni kontakt z uszkodzonym naskórkiem na naszym ciele.

Niebezpieczne jest również stosowanie zainfekowanych igieł. Dotyczy to zarówno dożylnego przyjmowania narkotyków, jak i piercingu czy tatuowania.

Dużym ryzykiem jest też ciąża kobiety zainfekowanej wirusem HIV lub chorej na AIDS. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj podczas porodu, a prawdopodobieństwo tego, że dziecko będzie chore wynosi 20-30 proc. Jednak współcześnie dzięki odpowiedniej opiece lekarskiej – cięciu cesarskiemu i podaniu leków przeciwwirusowych – ryzyko spada do 1-2 proc.  

Nie ma jednak obaw, że do zakażenia dojdzie podczas przebywania w jednym pokoju z osobą chorą lub przez ugryzienie komara.

Skuteczna ochrona przed HIV

Na rynku całkiem niedawno pojawił się lek Truvada, który w 100 proc. chroni przed zarażeniem wirusem HIV. Medykament ten od wielu lat stosowany był w terapii osób zarażonych wirusem HIV lub chorych na AIDS. Z czasem zauważono jednak, że można wykorzystywać go również w innym celu – jako lek profilaktyczny.

Osoby uczestniczące w badaniu uprawiały przygodny seks bez ograniczeń i bez zabezpieczeń. Pomimo że w ich organizmach znaleziono potem liczne choroby przenoszone drogą płciową, to u żadnego z pacjentów nie stwierdzono obecności wirusa HIV.

W 2012 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków zatwierdziła słuszność nowego zastosowania leku i dopuściła go do ogólnej sprzedaży.

___

ZdrowoBardzo / AS