Grypa zabiła już 7 osób w Polsce! Stale przybywa chorych

Monika Piorun
23.02.2018 11:32
Grypa zabiła już 7 osób w Polsce! Stale przybywa chorych
fot. Melinda Nagy/East News

Zakład epidemiologii Państwowego Zakładu Higieny potwierdza, że z powodu grypy w Polsce doszło już do 7 przypadków śmiertelnych. 3 osoby zmarły w Krakowie, 3 na Śląsku i 1 w województwie kujawsko-pomorskim. Problem z tą chorobą mają też nasi sąsiedzi. W Czechach doszło z tego powodu do 33 zgonów, a w Niemczech aż do 136.

Polska znalazła się wśród krajów o jednej z najwyższych zachorowalności na grypę w Europie. Od początku sezonu stwierdzono u nas ponad 3 mln zachorowań na grypę lub choroby grypopodobne (1,2 mln od początku 2018 roku).

Wg Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób najwyższe statystyki zachorowań w lutym 2018 roku dotyczą takich krajów jak: Luksemburg, Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania. Niestety w Polsce stale przybywa nowych przypadków choroby. W sumie z powodu grypy doszło już do 7 zgonów:

 • 3 osoby zmarły w Krakowie
 • 3 osoby (1 powyżej 65. r. ż. i 2 w wieku od 15 do 64 l.) zmarły na Śląsku
 • 1 osoba (powyżej 64. r. ż.) zmarła na terenie woj. kujawsko-pomorskiego.

Zobacz także

136 ofiar śmiertelnych grypy w Niemczech, 33 zgony w Czechach

Niepokojąca sytuacja dotycząca zachorowań na grypę dotyczy także naszych sąsiadów. W Czechach z powodu grypy zmarły już 33 osoby, a w Niemczech aż 136. Najwięcej ofiar stanowią osoby starsze, często cierpiące również na inne choroby.

Podobny problem z grypą mają też Włosi. Zanotowano już tam z tego powodu 112 ofiar śmiertelnych, w tym 11 zgonów wśród dzieci. Z grypą walczą też Stany Zjednoczone, gdzie choroba doprowadziła m.in. do 63 zgonów wśród dzieci.

Eksperci zaznaczają jednak, że rzeczywista liczba zachorowań ze skutkiem śmiertelnym może być wyższa, niż wskazują oficjalne dane, ponieważ w takich przypadkach, jak np. bakteryjne zapalenie płuc, nie można wykazać, że źródłem infekcji były zarazki grypy.

Zobacz także

Jak się chronić przed grypą?

Specjaliści przekonują, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest także przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia.

Czy umiesz rozpoznać grypę? Objawy i leczenie grypy

Zaleca się, by zgłosić się do lekarza przy wystąpieniu objawów takich jak:

 • gorączka,
 • bóle głowy,
 • bóle mięśniowo-stawowe,
 • kaszel,
 • ból gardła lub
 • duszność.

W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. To zmniejsza ryzyko groźnych powikłań.

Zobacz także

Rodzaje szczepionek przeciwko grypie

Przed grypą (za którą w obecnym sezonie odpowiadają przede wszystkim 2 typy wirusa: AH3N2 i serotyp B) chronią również szczepienia. W Polsce w obecnym sezonie grypowym można skorzystać z dwóch rodzajów szczepionek:

 • trójwalentna szczepionka przeciwko grypie zawiera 3 antygeny: 2 pochodzące ze szczepów grypy typu A  (Michigan/45/2015 H1N1, Honggkong/4801/2014 H3N2) i jednego typu B (Brisbane/60/2008 Victoria)
 • czterowalentna szczepionka przeciwko grypie zawiera 4 antygeny: 3 takie same jak w szczepionce trójwalentnej i jeden antygen Phuket/3073/2013 Yamagata.

Zobacz także

Kto powinien zaszczepić się przeciwko grypie? Zalecenia WHO (galeria)

Zobacz także

źródło: Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób/Narodowy Instytut Zdrowia-Państwowy Zakład Higieny

________

zdrowie.radiozet.pl/π