Groźna choroba przenoszona przez szczury atakuje w Nowym Jorku

Monika Piorun
20.02.2017 16:54
Groźna choroba przenoszona przez szczury atakuje w Nowym Jorku
fot. Groźna choroba przenoszona przez szczury atakuje w Nowym Jorku

Na Bronksie zanotowano pierwszy śmiertelny przypadek leptospirozy wywoływanej przez bakterie roznoszone przez gryzonie. Dwóch zarażonych pacjentów w stanie krytycznym z powodu ostrej niewydolności nerek i wątroby trafiło do szpitala.

Amerykański Departament Zdrowia potwierdził, że z powodu powikłań po leptospirozie - rzadkiej chorobie zakaźnej, do której przyczyniają się krętki Leptospira znajdujące się w moczu szczurów, zmarł jeden z pacjentów, który w grudniu trafił do Szpitala Lincolna w Nowym Jorku. Pozostałe dwie osoby - sąsiedzi z tego samego budynku na Bronksie - były hospitalizowane, ale udało się im przeżyć. W tym miesiącu zostały wpisane ze szpitala.

To nie pierwsze przypadki tej choroby w ostatnich latach. Od 2006 roku zanotowano 26 podobnych incydentów. Wszystkie z nich dotyczyły mężczyzn. Najwięcej z nich, bo aż 8 pochodziło z Bronksu.

Szczury w wielkim mieście

Zrzut ekranu 2017-02-20 o 16.45.45
fot. eddiedangerous, flickr.com, CC BY 2.0

- Bakterie Leptospira mogą dostać się do ludzkiego organizmu nie tylko w wyniku bezpośredniego kontaktu człowieka z zarażonymi zwięrzętami, ale również przez rany lub nacięcia w skórze a także oczy, nos lub usta, do których dostaną się patogeny pochodzące z moczu zainfekowanych szczurów. Do tej pory nie stwierdzono, by ludzie sami zaczęli przekazywać sobie tego typu zarazki - wyjaśnia Demetre Daskalakis z Departamentu Zdrowia w Nowym Jorku.

Zobacz także

Władze miasta podjęły decyzję o przymusowej deratyzacji miejsc, które mogą znajdować się w szczególnym niebezpieczeństwie i zapowiedziały działania zmierzające do ograniczenia populacji nowojorskich gryzoni. Walka z patogenami, które przenoszą, nie jest niestety łatwa.

U niektórych osób leptospiroza może nie dawać przez pewien czas niemal żadnych objawów. Inni zaś skarżą się na wysoką gorączkę, drgawki, bóle głowy, mięśni, wymioty lub biegunkę. Jeśli odpowiednio wcześnie nie zostaną poddani antybiotykoterapii - infekcja bakteryjna może doprowadzić nawet do ich śmierci.

Eksperci zalecają szczególną dbałość o higienę osobistą, częste mycie rąk i zmienianie obuwia, które zakłada się np. do wynoszenia śmieci. W tych miejscach mogą znajdować się niewidoczne ludzkim okiem zarazki, które w niektórych przypadkach stają się śmiertelnie niebezpieczne. - Lepiej zachować ostrożność - podkreślają specjaliści.

źródło: New York Times
Zagłosuj

Czy boisz się szczurów?

Liczba głosów:

Sprawdź, czy znasz wszystkie fobie!

Rozwiąż quiz

FOBIE

____

Redakcja radiozet.pl/π