Google pomoże zdiagnozować depresję. Na razie tylko w USA

Monika Piorun
25.08.2017 14:32
Google pomoże zdiagnozować depresję. Na razie tylko w USA
fot. Carlos Luna/flickr.com/CC BY 2.0/East News

Użytkownicy mobilnej wyszukiwarki Google w Stanach Zjednoczonych będą mogli korzystać z nowego narzędzia, dzięki któremu można samodzielnie sprawdzić, czy mamy depresję. 

Innowacyjny program bazujący na specjalnym teście, którego wyniki będzie można uznać za wstępną diagnozę depresji Google opracowało we współpracy z National Alliance on Mental Illness, czyli Narodowym Stowarzyszeniem na rzecz Chorób Psychicznych (NAMI). Według ekspertów problem epizodów depresyjnych dotyczy statystycznie jednego na pięciu Amerykanów. Niestety tylko połowa z nich otrzymuje fachową pomoc.

Google ogłosiło, że użytkownikom szukającym informacji na temat depresji na terenie Stanów Zjednoczonych umożliwi wykonanie specjalnego testu mającego stanowić wstępną formę autodiagnozy. Susan Cadrecha - rzecznik Google - poinformowała, że w najbliższych dniach funkcjonalność ta zostanie udostępniona użytkownikom wersji mobilnej.

Zobacz także

Autodiagnoza depresji dzięki Google

Jak tłumaczy Cadrecha:

Opcja ta nie ma zastąpić diagnozy dokonywanej przez specjalistę, lecz jedynie pomóc w poszukiwaniu pomocy tym, którzy cierpią w wyniku depresji.

Nowa funkcjonalność, którą Google rozwija we współpracy z NAMI, ma umożliwić użytkownikom najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki wykonanie prywatnego testu w formie kwestionariusza. Przycisk umożliwiający wykonanie testu ma się znajdować w tzw. Panelu wiedzy (ang. Knowledge Panel) wyświetlanym w górnej części wyników wyszukiwania, gdzie zawarte są informacje o tym, czym jest depresja, jakie są jej objawy i drogi leczenia.

Zobacz także

Recepta na fake news?

Jak podaje "Financial Times", działanie Google uzasadnia fakt, że użytkownicy wyszukiwarki coraz częściej poszukują w internecie informacji na temat porad medycznych. Zdaniem ekspertów większa społeczna odpowiedzialność gigantów internetu za treści, które można znaleźć na ich platformach, to trend pojawiający się po tym, gdy Facebook i Google spotkały się z oskarżeniami o uniemożliwienie użytkownikom rozróżniania informacji prawdziwych od fałszywych.

Treść kwestionariusza, który będzie można wypełnić dzięki Google, jest zbieżna ze standardowym formularzem używanym do wstępnej diagnostyki depresji przez lekarzy w Stanach Zjednoczonych

źródło: Financial Times/PAP

Zobacz także

Zagłosuj

Co sądzisz o nowym pomyśle Google na autodiagnozowanie depresji?

Liczba głosów:

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/π