Zabraknie leku dla cukrzyków? Wyczerpano wszystkie zapasy

01.08.2019 10:24
Leki na cukrzycę
fot. Shutterstock

Istnieje duże ryzyko, że zabraknie leku na cukrzycę typu 2. Firma Merck poinformowała, że przekazała hurtowniom farmaceutycznym całość dostępnej dostawy leku Glucophage XR 750. Kolejne dostawy zaplanowane są dopiero w październiku bieżącego roku, a do tego czasu lek może zostać wyprzedany. Niestety, innych dawek leku również może zabraknąć. 

Wygląda na to, że kryzys lekowy wcale się nie kończy. Firma Merck poinformowała, że przekazała hurtowniom farmaceutycznym wszystkie zasoby leku Glucophage XR 750 wykorzystywanego w leczeniu cukrzycy typu 2 (zmniejsza stężenie glukozy we krwi). Kolejne dostawy tego leku zapowiedziane są dopiero na październik. Jeśli lek zostanie wyprzedany, to pacjencji mogą mieć problem z kontynuowaniem leczenia.

– W niektórych krajach, w tym także w Polsce, odnotowujemy obecnie czasowe trudności z zapewnieniem ciągłości dostaw niektórych dawek produktów leczniczych Euthyrox®  N oraz Glucophage® XR. Jest to związane ze wzrostem zapotrzebowania na leki, na którego pełne zaspokojenie nie pozwalają nasze obecne moce produkcyjne – poinformowała w komunikacie na swojej stronie internetowej firma Merck.

Producent zapewnia, że robi, co może, by jak najszybciej rozwiązać sytuację i uniknąć tego typu zdarzeń w przyszłości. Z tego powodu wdrożono szereg działań, których celem jest zwiększenie możliwości produkcyjnych. Zapewnia, że w wyniku podjętych kroków moce te stopniowo wzrastają, ale wolniej niż zapotrzebowanie na produkty lecznicze.

Firma Meck twierdzi, że w lipcu przekazała dystrybutorom całość dostępnej w naszej hurtowni partii produktu leczniczego Glucophage XR 750. Natomiast kolejna dostawa planowana jest dopiero na październik, dlatego istnieje ryzyko ograniczonej dostępności leku w tej dawce

Co z innymi dawkami leku? Tu sytuacja wygląda różnie, choć nie jest tak poważna, jak w przypadku Glucophage XR 750.

  • Dawka 500 mg: dostępność leku w niniejszej dawce była w ostatnim czasie częściowo ograniczona. Dostawa miała miejsce w lipcu i została w całości udostępniona dystrybutorom, z prośbą o jak najszybszą dalszą dystrybucję do aptek. Najbliższa dostawa planowana jest na sierpień, a kolejna na październik, dlatego też nie można wykluczyć ryzyka ponownej czasowej ograniczonej dostępności leku w tej dawce
  • Dawka 1000 mg: dostawa leku w tej dawce miała miejsce w lipcu. Dystrybutorom została przekazana całość partii produktu leczniczego w tej dawce, która była dostępna w hurtowni. Do września włącznie nie przewiduje się ryzyka związanego z dostawami leku w tej dawce. Kolejna dostawa planowana jest na listopad, dlatego nie można wykluczyć ryzyka ponownej czasowej ograniczonej dostępności leku w tej dawce.
  • Glucophage® tabletki o natychmiastowym uwalnianiu: obecnie lek ten jest dostępny w magazynie we wszystkich dawkach. Nie ma ryzyka związanego z dostawami. 

ZOBACZ: Kryzys aptek szpitalnych. Od 1 sierpnia zniknie wiele placówek 

Co zrobić, gdy w aptece brakuje leku?

Jeśli w aptekach nie można dostać potrzebnego leku (zrealizować recepty), pacjent powinien skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który podejmie odpowiednią decyzję co do dalszego sposobu leczenia. Bez konsultacji z lekarzem prowadzącym, pacjent nie powinien wprowadzać samodzielnie żadnych zmian w sposobie leczenia.

Jeżeli brakuje leku o konkretnej dawce, rozwiązaniem dla lekarza jest wykorzystanie różnych dawek leku. Dodatkowo może również zadecydować o zmianie leku o przedłużonym uwalnianiu na lek o natychmiastowym uwalnianiu. W Polsce dostępne są także inne produkty lecznicze, zawierające substancję czynną metforminę, ale decyzja o zmianie leku powinna być konsultowana z lekarzem.

Źródło: merck.pl