Glucophage, Symformin: wciąż brakuje 44 leków. Mamy listę

11.10.2019 10:20
lista brakujących leków

Choć szczyt kryzysu lekowego za nami, wciąż brakuje 44 leków - alarmuje portal Gdzie po lek. Na liście są leki cukrzycę - Glucophage i Symformin - a także leki na nadciśnienie, antybiotyki, szczepionki.

Najnowsza lista brakujących leków, stworzona przez autorów serwisu gdziepolek.pl, powstała z leków na receptę, których dostępność w analizowanym okresie spadła o co najmniej 50 proc., a nie ma zamienników w zbliżonej cenie.

Zdaniem autorów raportu, najważniejszy problem stanowi obecnie brak metforminy o przedłużonym działaniu, czyli substancji czynnej stosowanej w lekach na cukrzycę typu 2. Sprawa jest poważna, bo na cukrzycę choruje w Polsce ponad dwa miliony pacjentów, z czego 90 proc. cierpi na cukrzycę typu 2. Jeśli poziomu stężenia glukozy we krwi nie daje się ustabilizować zmianą diety i zwiększeniem aktywności fizycznej, przepisywana jest metformina. Pacjenci, którym problem sprawia przyjmowanie tabletek trzy razy dziennie, dostają preparaty z metforminą o przedłużonym uwalnianiu, które można przyjmować raz dziennie. Problem z dostępnością dotyczy preparatów Glucophage XR oraz Symformin XR, w dawce 750 mg.

Inne produkty zagrożone brakiem dostępności to m.in.:

  • krople do oczu dla alergików Betadrin,
  • antybiotyk z grupy cefalosporyn - Duracef,
  • Irprestan 300 mg - popularny lek na nadciśnienie,
  • Ketonal w ampułkach do iniekcji,
  • szczepionka na ospę wietrzną Varilrix.

Najnowszą listę leków zagrożonych brakiem dostępności znaleźć można TUTAJ>>

Źródło: gdziepolek.pl