Głód działa jak... środek przeciwbólowy! Niezwykłe odkrycie naukowców

Monika Piorun
27.03.2018 12:26
Głód, pusty talerz, sztućce, jedzenie, uśmierzanie bólu
fot. Shutterstock

Jak Polak głodny, to zły... Choć w tym powiedzeniu kryje się sporo prawdy, to jednak neurobiologom udało się zauważyć jeszcze jedną zaskakującą reakcję mózgu na brak pożywienia. Okazuje się, że bez jedzenia jesteśmy bardziej wytrzymali na ból. Bez względu na narodowość...

Po co nam ból? Natura wykształciła w nas możliwość jego odczuwania m.in. ze względu na to, by uchronić nas przed niebezpieczeństwami, które mogą znacznie skrócić nasz żywot. Zanim np. się sparzymy lub skaleczymy na tyle, by mogło to nam poważnie zaszkodzić, nasze ciało zasygnalizuje, że powinniśmy na siebie uważać. Na impuls, który zostanie wtedy wysłany do naszego mózgu, mogą mieć jednak wpływ różne czynniki. Neurobiologom z Uniwersytetu Pensylwania udało się udowodnić, że proces odczuwania przez nas bólu może być hamowany poprzez... głód! 

Zobacz także

Głód hamuje reakcję na ból

Na łamach prestiżowego czasopisma „Cell” naukowcy opisali wyniki badań na myszach laboratoryjnych, które potwierdziły, że osobniki nieprzyjmujące żadnego pożywienia przez dobę były wyraźnie mniej wrażliwe na ból spowodowany stanem zapalnym niż nakarmione gryzonie. Co więcej, głód spowodował u nich takie reakcje, jakby przyjęły środek przeciwbólowy. Po poddaniu stymulacji grupy 300 neuronów (AgRP) odpowiedzialnych za odczuwanie głodu badaczom udało się zauważyć, że zwierzęta całkowicie przestały odczuwać przewlekły ból, choć w przypadku bólu ostrego nie zauważono żadnej zmiany.

— To było naprawdę uderzające — przekonuje dr Joseph E. Alhadeff z Uniwersytetu Pensylwania, jeden z autorów badań:

Wykazaliśmy, że głód doprowadził do tego, że ostra reakcja na ból była całkowicie nienaruszona, a dyskomfort spowodowany przez stan zapalny został stłumiony w bardzo znacznym stopniu.

Dalsze eksperymenty pozwoliły zidentyfikować neuroprzekaźnik — cząsteczkę zwaną NPY, odpowiedzialną za selektywne blokowanie reakcji zapalnych bólu. Jeśli tylko „wyłączano” jej działanie, skutki odczuwania głodu przestawały być zauważalne, a ból powracał.

Zobacz także

„Głodny” mózg działa sprawniej?

Badacze uważają, że taka reakcja jest wynikiem atawistycznej potrzeby przetrwania. Dzięki temu, że mózg nauczył się naturalnie hamować odczuwanie bólu, to w wyjątkowych sytuacjach (np. podczas głodu), można było skupić się na szukaniu pożywienia, a nie na przeżywaniu cierpienia. Taka umiejętność dawała szansę na przetrwanie zarówno zwierzętom, jak i ludziom.

Naukowcy są niezwykle podekscytowani potencjalnym znaczeniem klinicznym ich wyników. Jeśli dalsze badania potwierdzą się u ludzi, będzie je można wykorzystać w leczeniu przewlekłego bólu m.in. po urazach. Pobudzanie tych obszarów mózgu, które są odpowiedzialne za odczuwanie głodu, może działać przeciwbólowo i dawać szansę na to, by ograniczyć stosowanie silnie uzależniających leków opioidowych, z którymi coraz większy problem mają np. Stany Zjednoczone. Autorzy badań przekonują, że zebrane przez nich dane mogą pomóc w opracowaniu nowych metod zwalczania przewlekłego bólu i stworzyć alternatywę dla opioidów.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Zobacz także

Zobacz także

źródło: Cell/EurekAlert

________

zdrowie.radiozet.pl/π