Zamknij

Gdzie jest szczyt zachorowań? Prof. Flisiak rozwiewa wątpliwości

26.05.2020 13:19

Kiedy będzie szczyt zachorowań na koronawirusa w Polsce? - pytała Beata Lubecka prof. Roberta Flisiaka w porannej audycji Gość Radia ZET.

Szczyt zachorowań na koronawirusa w Polsce
fot. Shutterstock

Profesor Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, był Gościem Radia ZET 26 maja. Beata Lubecka zauważyła, że Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił niedawno, że jesteśmy pomiędzy etapem wygaszania epidemii a wchodzeniem w trend wzrostowy. Na jakim etapie epidemii jesteśmy? - dociekała prowadząca.

- Nie wiem, gdzie jesteśmy. Nie można mówić, że widzimy szczyt. To nie jest spłaszczenie krzywej, ona jest po prostu obcięta na poziomie możliwości diagnostycznych - powiedział prof. Robert Flisiak w Radiu ZET.

Ekspert zwrócił uwagę na fakt, że od ośmiu tygodni mamy prawie taki sam poziom dziennej liczby zachorowań, nie widać tendencji spadkowej ani wzrostowej, co wskazuje na obcięcie krzywej.

- Czubek krzywej Gaussa, według której się epidemie rozkładają, tonie we mgle - wyjaśnił prof. Flisiak.

Wikipedia
fot.

Wikipedia

Na pytanie, ile testów trzeba by robić, żeby zobaczyć szczyt, odpowiedź padła błyskawicznie: "Na pewno te 30 tys. testów, o których mówił pan minister, dało by nam pogląd" - odparł Gość Radia ZET.

Aktualną sytuację epidemiologiczną w Polsce śledzić można TUTAJ>>

Posłuchaj podcastu