Brakuje szczepionki przeciw HPV. Mamy komentarz producenta

16.01.2020 13:43
Brakuje szczepionek Gardasil i Gardasil 9
fot. Shutterstock

Na rynku polskim brakuje szczepionki przeciw HPV. Rodzice dzieci, które rozpoczęły szczepienie w 2019 roku, nerwowo szukają ostatnich dawek. O komentarz poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia i producenta szczepionki.

"Moja córka powinna dostać trzecią dawkę Gardasil 9. Czy wiecie, gdzie możemy ją zaszczepić?" - pytają rodzice na forach parentingowych. Pomysły, jakie pojawią się w komentarzach, to m.in. obdzwonienie aptek, obdzwonienie prywatnych klinik medycznych, sprawdzenie dostępności w tematycznych serwisach farmaceutycznych: ktomalek.pl i gdziepolek.pl. Wszystko na nic. 4-walentnej szczepionki Gardasil (przeciw typom HPV-6, HPV-18, HPV-6 i HPV-11) i 9-walentnej szczepionki Gardasil 9 (przeciw typom HPV-6, HPV-11, HPV-16, HPV-18, HPV-31, HPV-33, HPV-45, HPV-52, HPV-58) nie ma na rynku polskim.

Rodzice zastanawiają się, dlaczego szczepionki zniknęły z rynku. Martwią się, czy podane w 2019 roku dawki nie zaszkodzą dzieciom oraz dywagują na temat tego, co zrobić w takiej sytuacji. O pomoc w wyjaśnieniu sytuacji poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia. Oto odpowiedź:

"W Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie z producentem w sprawie Gardasilu i Gardasilu 9, podczas którego poinformował on, że w pierwszej kolejności zaspokaja potrzeby tych państw, które szczepienia przeciwko HPV wprowadziły do kalendarza szczepień jako obowiązkowe. Jednocześnie jednak, dzięki zabiegom Ministra Zdrowia, producent zadeklarował, że mając na uwadze fakt, że nie informował dotychczas o możliwych problemach, dostarczy odpowiednią ilość szczepionki na dokończenie terapii dla pacjentów, którzy rozpoczęli ją w 2019 r. Dotyczyć to ma zarówno pacjentów, uczestniczących w samorządowych programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowi HPV jak i tych, którzy rozpoczęli takie szczepienia indywidualnie".

Na pytanie, co konkretnie mają zrobić pacjenci, którzy rozpoczęli szczepienie w 2019 roku i szukają kolejnych dawek, odpowiedzi udzielił producent szczepionki - firma MSD Polska: "Pacjentów, którzy chcą dokończyć rozpoczęty schemat szczepień, prosimy o kontakt z naszą firmą poprzez adres mailowy: msdpolska@merck.com".

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, podjęto już decyzję o wprowadzeniu szczepień przeciwko HPV do wykazu szczepień obowiązkowych. Trwają rozmowy na temat możliwości i terminu ich wprowadzenia.

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego - najczęściej przenoszony drogą płciową czynnik zakaźny. Szczepionka jest podawana jako ochrona przed zmianami przednowotworowymi i rakiem szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu oraz  brodawkami narządów płciowych kończystych związanych przyczynowo z określonymi typami HPV.

Dowiedz się więcejHPV to nie tylko kłykciny kończyste. Czym skutkuje zakażenie wirusem brodawczaka?

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, MSD Polska, szczepienia.pzh.gov.pl