Uwaga na kalmary w puszkach! Sanepid wycofuje je z dyskontów w całym kraju

Monika Piorun
03.11.2017 14:31
Uwaga na kalmary w puszkach! Sanepid wycofuje je z dyskontów w całym kraju
fot. GIS

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed drażniącymi jamę ustną kryształkami soli (struwitu), które znaleziono w przetworach z kalmarów dostępnych w popularnej sieci Lidl. Wycofano je z obrotu na terenie całego kraju.

Hiszpańskie kałamarnice, w których odnaleziono przypominający odłamki szkła struwit, można było dotąd kupić w supermarketach Lidl. Wycofany produkt o produkt o nazwie „Sol & Mar Kawałki kałamarnicy olbrzymiej, 3x80 g” – „o smaku czosnku” oraz „o smaku paprykowym”, z datą minimalnej trwałości 31.12.2023 ma zniknąć ze sklepów tej sieci na terenie całego kraju.

Stosowne ostrzeżenia wydał Główny Inspektor Sanitarny, zaś władze Lidla wydały oficjalne zawiadomienie o tym, że feralny towar może zawierać drażniące jamę ustną drobiny. 

jeje
fot. GIS

W kalmarach z Lidla znaleziono kryształki soli drażniące jak szkło 

Klienci zostali poinformowali, że wyprodukowane przez Conservas Selectas de Galicia S.L kalmary mogą zawierać naturalnie występujące kryształki soli, które klient mógłby pomylić z odłamkami szkła.

Powstające kryształki to tzw. kryształki struwitu, które mogą tworzyć się w procesie produkcji konserw rybnych, w wyniku połączenia wyrobu rybnego i przylegających do niego resztek wody morskiej. Nagryzienie przez klienta takiego kryształku może doprowadzić do zranienia w obrębie jamy ustnej.

Ze względu na możliwe ryzyko klienci powinni bezwzględnie zwrócić produkt i zrezygnować z jego konsumpcji. 

W trosce o bezpieczeństwo konsumentów reakcja firmy Lidl była natychmiastowa i przedmiotowy produkt został wycofany ze sprzedaży. Artykuł ten można zwrócić w każdym sklepie Lidl bez okazywania paragonu, a koszt jego zakupu zostanie zwrócony. 

Jak czytamy w oświadczeniu:

Producent Conservas Selectas de Galicia S.L. przeprasza za zaistniałą sytuację wszystkich klientów, którzy kupili produkt.

Wycofanie dotyczy wyłącznie produktu „Sol & Mar Kawałki kałamarnicy olbrzymiej, 3x80 g” – „o smaku czosnku” oraz „o smaku paprykowym”, z datą minimalnej trwałości 31.12.2023, wyprodukowanego przez Conservas Selectas de Galicia S.L.

Wszystkie inne produkty sprzedawane przez Lidl w Polsce, a w szczególności wyprodukowane przez Conservas Selectas de Galicia S.L., nie są objęte wycofaniem.

Zrzut ekranu 2017-11-03 o 13.48.46

________

zdrowie.radiozet.pl/GIS/π