GIS chciał ostrzec przed pigułkami gwałtu - naraził się feministom

Monika Piorun
21.08.2017 16:59
GIS chciał ostrzec przed pigułkami gwałtu - naraził się feministom
fot. pixaby.com, CC0 Public Domain/facebook.com/GIS/Marek Posobkiewicz

"Mądra dziewczynka pilnuje drinka" - kontrowersyjny slogan dotyczący problemu z tabletkami gwałtu udostępniony przez Główny Inspektorat Sanitarny wzbudził sporo emocji wśród internautów. Nie zabrakło oskarżeń o seksizm i zrzucanie winy za napaści na tle seksualnym na wykorzystywane ofiary.

Marek Posobkiewicz - z zawodu lekarz a na co dzień Główny Inspektor Sanitarny wielokrotnie wcielał się w postać rapera "GIS-u". Jego prześmiewcze filmiki miały ostrzegać przed ważnymi problemami, na jakie narażeni mogą być m.in. młodzi ludzie. Tym razem nie wystąpił w żadnej tego typu produkcji, ale jeden z wpisów okraszonych wymowną grafiką, którą udostępnił za pośrednictwem mediów społecznościowych, wywołał prawdziwą burzę.

Burza w szklance... z tabletką gwałtu

Zaczęło się zupełnie niepozornie. Pod koniec wakacji GIS wydał ostrzeżenie dotyczące GHB, czyli wchodzącego w skład popularnych "pigułek gwałtu" kwasu gamma- hydroksymasłowego (substancji chemicznej rozpuszczalnej w wodzie, drinkach, piwie lub sokach). Działanie tego bezbarwnego i bezzapachowego dodatku można zaobserwować już w ciągu 15 minut od jego zażycia. Po kwadransie może dojść do amnezji, utraty pamięci oraz objawów podobnych do tych, które towarzyszą upojeniu alkoholowemu, czyli zaburzeń równowagi, niewyraźnej, bełkotliwej mowy i ogólnego obniżenia sprawności organizmu.

Niestety już po upływie 8-12 godzin GHB staje się zupełnie niewykrywalne we krwi, co znaczenie utrudnia pomoc osobom pokrzywdzonym, które np. zostały wykorzystane lub zgwałcone w trakcie działania tej substancji - zwykle podanej im bez ich zgody.

GIS wydał ostrzeżenie, w którym zachęca do tego, by:

  • nie przyjmować napojów oraz jedzenia od nieznanych osób,
  • na imprezy i do klubów starać się chodzić w towarzystwie znanych Ci osób,
  • zawsze pilnować swojego napoju, nawet gdy oddalamy się tylko na chwilę,
  • jeśli po wypiciu napoju poczujemy się dziwnie, szukajmy pomocy u znajomych lub zadzwońmy na pogotowie,
  • jeżeli podejrzewamy, że ktoś użył wobec nas pigułki gwałtu - nie bójmy się prosić o pomoc i wahajmy się jak najszybciej zgłaszać na policję,
  • jeśli nasz napój wzbudza wydaje się podejrzany, sięgnijmy po nowy lub zbadajmy go tzw. drinktestem (dostępnym powszechnie w aptekach).

"Mądra dziewczynka pilnuje drinka"

Praktyczne porady GIS na temat "tabletek gwałtu" zostały okraszone sloganem, który zbudził sporo emocji wśród internautów. Hasło "Mądra dziewczynka pilnuje drinka" obok grafiki uśmiechniętej kobiety w skąpej sukience trzymającej w ręku kieliszek nie wszystkim się spodobało. W komentarzach pojawiło się sporo oskarżeń o seksizm i próbowanie zrzucenia odpowiedzialności za gwałty na ofiary.

Zrzut ekranu 2017-08-21 o 15.42.06 1

- Skoro "mądre dziewczynki pilnują swoje drinki", to gwałcone są tylko te "głupie" - pytali oburzeni takim tokiem myślenia.

Zrzut ekranu 2017-08-21 o 16.52.27
Zrzut ekranu 2017-08-21 o 16.53.33
Zrzut ekranu 2017-08-21 o 16.55.40

A Wy, co o tym sądzicie?

Zagłosuj

Co sądzisz o sposobie, w jaki GIS ostrzega przed tabletkami gwałtu?

Liczba głosów:

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/π