Zamknij

Uwaga na fałszywe SMS-y o kwarantannie. MZ i GIS: to cyberatak

24.09.2021 10:12
Ostrzeżenie GIS o cyberataku
fot. Shutterstock

Główny Inspektor Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami o nałożeniu kwarantanny. To próba wyłudzenia danych osobowych.

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed SMS-ami z linkiem – są to fałszywki. Nie należy klikać w link podany w wiadomości. To cyberatak – inspekcja sanitarna nie wysyła takich SMS-ów.

„Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy »Kwarantanna«, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu” – poinformował PAP w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

Przed fałszywymi SMS-ami GIS ostrzega też na Twitterze, podkreślając, że jest to próba wyłudzenia danych osobowych. „Prosimy nie otwierać linku wskazanego w wiadomości. Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron” – przestrzega GIS.

Również Ministerstwo Zdrowia informuje na Twitterze, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami: „Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron”.

Gdzie sprawdzić, czy rzeczywiście zostaliśmy skierowani na kwarantannę? Informacja na ten temat jest dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Można też skontaktować się z sanepidem, dzwoniąc na całodobową linię dla wszystkich osób dzwoniących w sprawie kwarantanny COVID-19: tel. (22) 25 00 115.

Źródło: PAP/Agata Zbieg